Very Large Telescope: Mlhovina Rozeta v souhvězdí Jednorožce

Tento barevný obrázek ukazuje část mlhoviny Rozeta v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Jedná se o emisní mlhovinu, ve které, díky hvězdám uvnitř, září plynná oblaka. Mlhovina Rozeta je celkem typickou ukázkou emisní mlhoviny – ovšem typická rozhodně neznamená nudná! Mlhoviny patří k nejkrásnějším nebeským objektům a na snímcích z astronomických dalekohledů vypadají obvykle úžasně – jako třeba tady.

TIP:   Golfový míček

V mlhovinách jako Rozeta (též NGC 2237, Caldwell 49) se plyn a prach kombinují a vytvářejí nové generace hvězd. Tyto nově vytvořené hvězdy jsou obklopeny prašnými oblaky, ze kterých se původně zrodily, a proto se nedají pozorovat ve viditelném světle. Ale po čase tento hustý materiál odfouknou a jejich radiace ionizuje okolní plyn, čímž ho donutí zářit. Všechno tohle vidíme na obrázku: směs zářícího plynu a tmavého prachu vytváří na obloze složité vzory – něco jako kouř okolo ohně.

Obrázek byl vytvořen přístrojem FORS 2 na dalekohledu ESO VLT (Very Large Telescope), který pozoruje v drsných podmínkách chilské pouště Atacama. FORS 2 je extrémně verzatilní zařízení, které může vytvářet velmi kvalitní obrázky (jako třeba tento). Ale je to také spektrograf, který umí rozložit světlo podle barev, ze kterých astronomové zjišťují chemické složení objektů ve vesmíru.

Obrázek vznikl v rámci programu ESO Kosmické drahokamy, což je popularizační iniciativa, díky které se pořizují obrázky zajímavých, podivných či vizuálně atraktivních objektů pomocí dalekohledů ESO pro vzdělávací či popularizační účely. Program využívá čas na dalekohledu, který by se nemohl využít pro vědecká pozorování. Nicméně všechna takto získaná data jsou ve vědeckém archívu ESO a astronomové s nimi mohou pracovat.

Zdroj a foto: ESA