Co nabídne prosincová obloha

Majitele i malých dalekohledů jistě potěší informace, že po delší době nastává možnost pozorovat poměrně jasnou “vánoční kometu” – 46P/Wirtanen. Nutno však říci, že její pozorování není a nebude jednoduché. Kometa však prožívá jeden z nejpříznivějších návratů v zaznamenané historii – 15. prosince bude od Země jen 30krát dále než Měsíc. V té době by snad mohla být (za ideálních podmínek na přírodní tmavé obloze) pozorovatelná i pouhým okem. Více podrobností najdete v článku Hvězdárny Valašské Meziříčí, který Vám tímto vřele doporučuji.

I pozorovatelé bez dalekohledů si však přijdou na své (dá-li počasí). Za zmínku jistě stojí seskupení Měsíce, Spiky a Venuše nad jihovýchodním obzorem, Venuše v blízkosti Měsíce (4. 12., po šesté ráno), jakož i maximum meteorického roje Geminid, které nastane v polovině prosince.

TIP:   Družice GAIA rozmotala záhadu hvězdných řetězců v Mléčné dráze

Všechny další (neméně zajímavé) astronomické události měsíce najdete přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku. Astronomická zima (zimní slunovrat) nám letos začíná 21. 12. ve 23:23 SEČ.

Z planet kroužících kolem naší jediné hvězdy nebude tento měsíc pozorovatelný “král prstenů” Saturn. Merkur najdeme ve druhé polovině měsíce ráno nad jihovýchodním obzorem, Venuše se nachází ráno vysoko nad jihovýchodním obzorem, Mars lze pozorovat v první polovině noci, Jupiter uvidíme nejlépe koncem měsíce ráno nízko nad jihovýchodním obzorem, Uran lze pozorovat po většinu noci kromě rána a Neptun lze vyhledat večer nad jihozápadním obzorem.

Zastavme se ještě na chvíli u meteorického roje Geminid. Jde totiž jeden z hlavních rojů roku. Jako mateřské těleso roje byla identifikována planetka (3200) Phaethon, která je pravděpodobně vyhaslou kometou. Dráha roje se velmi rychle vyvíjí, první zpráva o roji pochází z roku 1862, během 19. století byly frekvence roje do 30 meteorů za hodinu, teprve ve 40. a 50. letech minulého století dosáhly kolem 60 meteorů za hodinu a současné hodnoty (kolem 120 meteorů za hodinu) až po roce 1990.

Dle některých studií prostorové struktury roje by měly v těchto letech Geminidy začít slábnout a do konce století skoro zmizet. Vizuální pozorování ale naznačují spíše stále se zvyšující ZHR. Ideální podmínky pro pozorování “padajících hvězd” letos budou v průběhu nocí 13. 12/14. 12, 14. 12/15. 12, a to vždy po západu Měsíce.

Komety v období okolo novu 7. prosince

Prosincové obloze, jak již bylo zmíněno v úvodu, bude dominovat výjimečně jasná kometa 46P/Wirtanen, která 12. prosince projde přísluním a o 4 dny později se nejvíce přiblíží k Zemi. Období nejlepší pozorovatelnosti potrvá od 28. 11. do 20. 12., kdy nebude pozorování komety rušit svit Měsíce. Na počátku měsíce ji uvidíme jako objekt 4,5 mag v souhvězdí Velryby. Její pohyb po obloze se výrazně zrychlí, nejprve se posune do souhvězdí Eridanu, aby se na chvíli opět vrátila do Velryby.

V době nejtěsnějšího přiblížení k Zemi bude mít jasnost kolem 3,5 mag a uvidíme ji v Býkovi poblíž Plejád. Ve druhé polovině měsíce se bude pohybovat postupně souhvězdím Persea a Vozky, kde o Vánocích projde jen těsně vedle Capelly a nakonec skončí v Rysovi. Tou dobou zeslábne k 4,5 mag.

Výborné podmínky viditelnosti bude mít i kometa 38P/Stephan-Oterma s jasností okolo 10 mag. Nalezneme ji nejprve v souhvězdí Raka, odkud se postupně přesune do Rysa. 64P/Swift-Gehrels na konci měsíce zeslábne z 10 mag k 11 mag, ale její výborné podmínky viditelnosti trvají. Kometu nalezneme vysoko nad obzorem v souhvězdí Trojúhelníka, odkud se na konci měsíce přesune do Berana.

Závěrem mi dovolte, přátelé našeho vesmíru, abych Vám popřál příjemné prožití vánočních svátků a příjemný nový rok 2019.

Prosincová obloha – tabulka

46P/Wirtanen

38P/Stephan-Oterma

64P/Swift-Gehrels

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2018, foto: Hvězdářská ročenka 2018, heavens-above.com