Hvězdy kometám podobné

Tento úžasný obrázek týdne vznikl složením dat pořízených radioteleskopem ALMA v Chile (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a dat z HST (HST NASA/ESA). Zobrazuje hvězdokupu Westerlund 1, jednu z nejhmotnějších mladých kup v Mléčné dráze.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Jest poněkud překvapivé, že se od některých obřích hvězd ve Westerlundu táhnou “ocásky” hmoty. Vysvětlení je však až nečekaně prosté. Tyto ocásky tvoří intenzivní proudy hvězdného větru vanoucí z mnoha hvězd hvězdokupy, přičemž odnáší materiál pryč. Dá se říci, že se to podobá vzniku krásných kometárních ohonů. Ohony komet ve Sluneční soustavě také vznikají “odfoukáváním” částic z jádra komety slunečním větrem. Díky tomu kometární ohony vždycky míří od Slunce.

Stejně tak ohony z rudých veleobrů na obrázku míří pryč z centra hvězdokupy pod vlivem silného větru z hvězdokupy, který vzniká působením stovek individuálních větrů z horkých a hmotných hvězd v centru Westerlundu 1. Tyto masivní struktury se táhnou na dlouhé vzdálenosti a ukazují, jaký dramatický vliv může mít prostředí na vznik a vývoj hvězd.

Tyto “kometární ohony” byly detekovány během pozorování Westerlundu 1, kterým měla ALMA změřit, jak a jak rychle ztrácejí hvězdy hvězdokupy hmotu. Westerlund 1 obsahuje velké množství hmotných hvězd, mnoho z nich zvláštních a vzácných druhů, díky čemuž je hvězdokupa oblíbených cílem astronomů, kteří chtějí pochopit vývoj hvězd.

Zdroj: ESO, foto: ESO/D. Fenech et al.; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)