Hvězdy kometám podobné

Tento úžasný obrázek týdne vznikl složením dat pořízených radioteleskopem ALMA v Chile (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a dat z HST (HST NASA/ESA). Zobrazuje hvězdokupu Westerlund 1, jednu z nejhmotnějších mladých kup v Mléčné dráze.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Jest poněkud překvapivé, že se od některých obřích hvězd ve Westerlundu táhnou “ocásky” hmoty. Vysvětlení je však až nečekaně prosté. Tyto ocásky tvoří intenzivní proudy hvězdného větru vanoucí z mnoha hvězd hvězdokupy, přičemž odnáší materiál pryč. Dá se říci, že se to podobá vzniku krásných kometárních ohonů. Ohony komet ve Sluneční soustavě také vznikají “odfoukáváním” částic z jádra komety slunečním větrem. Díky tomu kometární ohony vždycky míří od Slunce.

Stejně tak ohony z rudých veleobrů na obrázku míří pryč z centra hvězdokupy pod vlivem silného větru z hvězdokupy, který vzniká působením stovek individuálních větrů z horkých a hmotných hvězd v centru Westerlundu 1. Tyto masivní struktury se táhnou na dlouhé vzdálenosti a ukazují, jaký dramatický vliv může mít prostředí na vznik a vývoj hvězd.

Tyto “kometární ohony” byly detekovány během pozorování Westerlundu 1, kterým měla ALMA změřit, jak a jak rychle ztrácejí hvězdy hvězdokupy hmotu. Westerlund 1 obsahuje velké množství hmotných hvězd, mnoho z nich zvláštních a vzácných druhů, díky čemuž je hvězdokupa oblíbených cílem astronomů, kteří chtějí pochopit vývoj hvězd.

Zdroj: ESO, foto: ESO/D. Fenech et al.; ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)