Týden ESO s R Aquarii

This slideshow requires JavaScript.

R Aquarii je symbiotická dvojhvězda obklopená velkou vyvíjející se mlhovinou. Symbiotické dvojhvězdy obsahují dvě hvězdy v nerovném a komplexním vztahu: bílého trpaslíka a rudého obra. V poněkud znepokojujícím aktu hvězdného kanibalismu bílý trpaslík obírá svého většího pomocníka o hmotu. Okrádaný rudý obr a nestabilní bílý trpaslík občas vyvrhují hmotu v podivných smyčkách a obláčcích, což vytváří podivné tvary viditelné na obrázcích.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

V titulním prezentačním rámečku vidíme neobvyklou ukázku dynamického vývoje zachyceného pozemními dalekohledy s časovým odstupem patnácti let. V kosmickém měřítku je to pouhé mrknutí, ale pro nás je to nádherná možnost pozorovat měnící se objekt.

Na obrázcích je vidět nejenom vývoj R Aquarii, ale rovněž i vývoj pozorovacích možností, neboť starší snímek pochází z dalekohledu na ostrově La Palma (Španělsko) – 2.5m Nordic Optical Telescope a obrázek z roku 2012 je z 8m dalekohledu VLT/ESO. přičemž ukazuje mnohem jemnější detaily této fascinující symbiotické hvězdy.

Toto srovnání je prvním příspěvkem k Týdnu R Aquarii, během kterého budou astronomové zkoumat, jak se tento objekt měnil s časem, s cílem poznat jeho dramatickou a neustále se vyvíjející podstatu. Oba snímky z titulní prezentace byly také spojeny do zajímavého časosběrného videa, viz výše.

Zdroj: ESO, foto: ESO, T. Liimets et al./ESO, video: T. Liimets et al./ESO/M. Kornmesser