» KRÁTKÉ ZPRÁVY

Ryby nejsou němé, třeba piraně štěkají

Ryby nejsou němé, i když je neslyšíme, protože z vody ven žádný zvuk nepronikne. Mají sluchové orgány a vydávají různé zvuky kvůli obraně teritoria, přilákání partnera nebo zastrašení nepřítele.

TIP:   Nenechte si ujít úplné zatmění Měsíce. Počasí by mělo být pozorovaní úkazu příznivě nakloněno

Ke zvláště hlučným rybám patří piraně. Jakési štěkání vydávají tlakem speciálních svalů na plovací měchýř. Jako piraně tradičně označujeme sladkovodní jihoamerické ryby náležející do rodů Pristobrycon, Pygocentrus, Pygopristis, a Serrasalmus.

V hlubokých, nepřehledných a zkalených vodách Amazonky je sledování ryb pomocí podvodních kamer obtížné. Zastoupit je mohou hydrofony, podvodní mikrofony. Odborník na ekologii ryb Rodney A. Rountree z kanadské Univerzity of Victoria pokládá akustické monitorování ryb pod vodou za velmi nadějné.

Jeho tým pracuje na odlišení jednotlivých druhů piraní podle zvuků, které vydávají. Jejich hydrofony najdeme na 22 místech Amazonky. Jak R. A. Roundtree uvádí, není třeba se omezovat jen jednu skupinu ryb: „Když jsou piraně přítomné a žerou, reagují jiné druhy četnými zvuky.“

Zdroj: AKADEMON, autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc., foto: Gregory Moine from Niantic, USA. Doporučený odkaz: Piranhas verraten sich durch ihr GebellNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.