Tváří v tvář Měsíci

Málo lidí pozorovalo Měsíc tak velkým dalekohledem, jako je VLT. Astronomové na observatoři Paranal v Chile měli nedávno tuto jedinečnou příležitost, když se demontoval přístroj VIMOS, aby na jeho místo na UT3 příšel CRIRES+, tedy vylepšený Cryogenic InfraRed Echelle Spectrograph.

TIP:   Golfový míček

VIMOS byl velmi výkonný spektrograf; přístroj studoval tisícovky vzdálených galaxií, které jsou vidět v době, kdy měl vesmír asi třetinu současného stáří. Mapoval jejich rozložení a fyzické vlastnosti.

Citlivé přístroje používané na VLT, včetně VIMOSu, jsou určené ke sledování slabých objektů ve velkých vzdálenostech, a proto jsou příliš blízké a jasné objekty, jako je Měsíc naší planety, pro ně moc svítivé. Ale když byl VIMOS po šestnácti letech služby odmontován, využili astronomové na Paranalu možnost použít ohnisko dalekohledu bez připojeného přístroje.

Místo, aby se dívali do vzdáleného vesmíru, zamířili UT3, jeden ze UTs VLT, na Měsíc. Ten byl za soumraku promítnut na poloprůhlednou desku, čímž vznikl obrázek plný kráterů, útesů a dalších útvarů měsíčního povrchu. Tento pohled si užívalo mnoho přítomných astronomů, mezi nimi i Stefan Ströbele (na obrázku), který pracuje jako technik systému adaptivní optiky.

Zdroj: ESO, foto: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO