Messier 61: Drahokam na hrudi Panny

Na hrudi souhvězdí Panny (Virgo) leží nádherný drahokam: galaxie Messier 61. Tato jasná spirální galaxie je natočena “čelem” k Zemi, takže máme nádherný výhled na její strukturu. Spirální ramena, plná plynu a prachu, září světlem miliard hvězd. Galaxie M61 kypí činností, ohromnou rychlostí tvoří hvězdy a v jejím středu se nachází jak velká středová hvězdokupa, tak i supermasivní černá díra.

TIP:   Barevný vzduch

Messier 61 je jedním z největších členů kupy galaxií v souhvězdí Panny. Ta obsahuje tisíce galaxií a je součástí nadkupy v Panně, do které patří i Mléčná dráha. Tato nádherná kráska byla poprvé objevena v roce 1779 a od té doby poutá pozornost astronomů. Obrázek s tmavým nebem posetým galaxiemi ukazuje galaxii v celé její kráse – přestože je vzdálena přes 50 milionů světelných let.

Obrázek byl pořízen jako součást program ESO Kosmické drahokamy, což je aktivita určená pro vytváření obrázků zajímavých, podnětných či vizuálně atraktivních objektů za pomoci dalekohledů ESO pro popularizaci a vzdělávání. Program využívá čas na dalekohledech, který se nedá použít pro vědecká pozorování. Pokud takto získaná data mají potenciál pro vědecké využití, stávají se součástí vědeckého archívu ESO.

Zdroj & foto: ESO