Co nabídne únorová obloha

V únoru můžeme pozorovat téměř všechny planety Sluneční soustavy, tedy kromě Neptunu. Čeká nás celá řada zajímavých konjunkcí a pro zkušenější pozorovatele se nabízí možnost pozorovat třeba kometu 38P/Stephan-Oterma, jakož i 46P/Wirtanen. Nezapomeňte také mrknout na Plejády, Orion a celou řadu dalších souhvězdí, která při jasné zimní noci působí přímo velkolepě. Osobně se totiž domnívám, že zimní obloha je nejkrásnější. Astronomické události měsíce února najdete přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Jak již bylo zmíněno v úvodu, kromě Neptunu můžeme pozorovat všechny planety Sluneční soustavy. Jen na Merkur si musíme počkat do druhé poloviny měsíce, pak ho spatříme večer nad západním obzorem. Venuši, Jupiter a Saturn můžeme pozorovat ráno nad jihovýchodním obzorem. Mars na obloze jistě hravě najdete v první polovině noci a Uran je k mání vašemu zraku večer, vysoko na jihozápadě a západě.

Komety v období okolo novu 4. února

Komety loňského roku výrazně zeslábnou. V dosahu binokulárů by ale stále měla být 46P/Wirtanen s jasností kolem 8 mag. Pohybovat se bude souhvězdím Velké medvědice.

Ještě než na dlouhých 38 let zmizí v chladných končinách Sluneční soustavy, budeme moci pozorovat kometu 38P/Stephan-Oterma. Tak dlouhá perioda není mezi krátkoperiodickými kometami obvyklá. Nalezneme ji stále v souhvězdí Rysa a její jasnost poklesne na 12,5 mag.

Mapa oblohy

Tabulka astronomických úkazů

46P/Wirtanen (vyhledávací mapky)

38P/Stephan-Oterma (vyhledávací mapky)

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, Heavens Above