Vozítko Curiosity prošlo upgradem

Přestože průzkumné vozítko Curiosity rejdí po povrchu Marsu od roku 2012, skupina expertů na něm nyní na dálku vytvořila nový přístroj. Využili k tomu několik akcelerometrů, které slouží k navigaci. Přesně je překalibrovali, aby mohly fungovat jako gravimetr, přístroj pro měření gravitace. Akcelerometr je běžný přístroj, který najdeme v každém chytrém mobilu. Měří velikost a směr zrychlení, takže z jeho údajů umíme určit dráhu pohybu, klíčový údaj pro stanovení polohy.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Pomocí nového gravimetru proměřila Curiosity gravitaci kráteru Gale a hory Aeolis Palus v jeho centru. Oproti očekávání byla nižší, což znamená, že horniny v místě měření nedosahovaly předpokládané hustoty. Standardně probíhají gravimetrická měření z družic na oběžné dráze, nicméně s nízkým rozlišením.

Pro závěry o geologickém výboji kráteru Gale bylo nutné provést měření v místě. „Curiosity v podstatě získala po šesti a půl letech nový vědecký přístroj. Umožní získat nové informace o tom, co je pod povrchem Marsu, způsobem, na který vozítko nebylo projektováno. Je mnoho způsobu jak vozítko využít, protože jde v podstatě o velkou komplexní bednu s elektronikou. Na Curiosity tak možná čekají i další vědecké přístroje na svůj objev,“ soudí Kevin Lewis z Johns Hopkins University.

Zdroj: AKADEMON, autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc., foto: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems, Ryan Anderson. Doporučený odkaz: A surface gravity traverse on Mars indicates low bedrock density at Gale crater