Konec mise Opportunity. Sbohem a díky za vše!

Americká kosmická agentura NASA oznámila na tiskové konferenci konané ve středisku Jet Propulsion Laboratory, že oficiálně ukončila misi roveru Opportunity na Marsu.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Rover se odmlčel v průběhu marsovské celoplanetární prachové bouře. Poslední kontakt s ním byl navázán 10. června 2018. Uplynulých 8 měsíců bylo odesláno více než tisíc příkazů, avšak veškerá snaha o obnovení komunikace byla marná. NASA tedy očekávaně rozhodla o ukončení dalších pokusů, čímž oficiálně celá mise končí.

Rover Opportunity přistál v oblasti Meridiani Planum na Marsu v lednu 2004 a přestože byla plánovaná životnost pouze 90 solů, pracoval téměř 15 let a po marsovském povrchu ujel přes 45 km. Pro širokou vědeckou obec měla mise Opportunity obrovský přínos.

Asi největším úspěchem byl objev minerálu jarositu, který se stal v té době nejpřesvědčivějším důkazem existence vody na Marsu v dávné minulosti. Horniny v okolí místa jejího přistání i v kráteru Endurance obsahovaly vysoký podíl bromidů a chloridů, což také svědčí o přítomnosti vody v minulosti v těchto oblastech. Zjištěný poměr je totiž výsledkem chemických procesů, které mohou probíhat pouze za přítomnosti vody.

Za další jasný důkaz vlhké minulosti Marsu se považují tzv. “borůvky” (kuličky hematitu) a vodou uložené vrstvy usazenin v horninách. Ze zkoumání hornin vyplynulo, že byly opakovaně zaplavovány vodou a vysychaly. Vozítko Oportunity také v kráteru Endurance objevilo železo-niklový meteorit, první meteorit nalezený na jiné planetě.

To ale nebyl zdaleka úplný výčet všech vědeckých poznatků. Ovšem již z uvedeného plyne, že mise Opportunity dalece předčila očekávání. Nuže sbohem a díky za vše, Opportunity!

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, foto: NASA/JPL/Cornell University, Maas Digital LLC, NASA/JPL/Cornell, NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/Cornell; modified by Richard Bartz, NASA, NASA/JPL/Cornell; modified from original by Tablizer, video: NASA/JPL-Caltech. Doporučené odkazy: 1) NASA’s Record-Setting Opportunity Rover Mission on Mars Comes to End. 2) Mise Mars Exploration Rover skončila, Opportunity se neozvala. 3) Opportunity na české Wikipedii