NGC 6902 z dalekohledu SPECULOOS

Dnešní Obrázek týdne je speciální – je to první snímek nejnovějšího obyvatele ESO Paranal, jižní observatoře SPECULOOS (SPECULOOS Southern Observatory). Tento přístroj specializovaný na objevování planet pozoruje blízké (ale slabé) hvězdy a snaží se u nich odhalit exoplanety, které potom ponechá jiným dalekohledům, třeba budoucímu dalekohledu ESO ELT, aby je detailně pozorovaly. SPECULOOS se skládá ze čtyř jednometrových dalekohledů, které jsou pojmenované po galileovských měsících Jupitera.

TIP:   Barevný vzduch

Tento obrázek ale očividně nepatří slabé hvězdě, nýbrž galaxii s názvem NGC 6902. Než totiž dalekohled začne se svým hlavním úkolem, musí projít událostí, které se říká “první světlo” – poprvé, kdy vědecky pozoruje.

Typicky si astronomové pro tenhle test dalekohledu vybírají známé objekty, takže je to pak napůl ukázka schopností a napůl oslava. V tomto případě si vybrali galaxii NGC 6902 jako první objekt pro dalekohled Ganymedes.

Výsledkem je nádherný snímek spirální galaxie, která se nachází asi 120 milionů světelných let od Země v souhvězdí Střelce. Spirální ramena galaxie se odvíjejí z jasného středu až se nakonec rozplynou v jemném oparu na kraji galaxie. Ganymedův krásný snímek objektu, pro který nebyl vůbec stavěný, dokazuje, že se u dalekohledu SPECULOOS máme na co těšit.

Zdroj a foto: ESO