Měsíc téměř na dotek nabízí festival BLIK BLIK

Prozkoumat i ten nejmenší kráter měsíční krajiny nebo poznat odvrácenou stranu Měsíce, kterou ze Země nikdy neuvidíme, dovolí 29. a 30. března pátý ročník plzeňského Festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Návštěvníkům představí sedmimetrovou světelnou instalaci Museum of the Moon (Muzeum Měsíce) britského umělce Luka Jerrama.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Nad hlavami diváků se rozsvítí dokonalé snímky Měsíce od NASA s měřítkem 1:500 000, tzn. že každý centimetr instalace představuje 5 kilometrů povrchu Měsíce. „Měsíc je pro lidstvo magickou konstantou, inspirací pro umělce, básníky i vlky. Luke Jerram si ho ale jako první dovolil snést na Zemi. A jeho odvahu, která hraničí s drzostí, se zatajeným dechem viděly již miliony diváků po celé planetě. Plzeňské publikum se navíc může Měsíce symbolicky dotknout v roce, kdy si připomínáme 50 let od prvního přistání člověka na Měsíci,” komentuje dramaturg festivalu Jiří Sulženko.

Instalaci po celém světě zhlédly miliony diváků, k vidění byla např. v USA, Hong Kongu, Liverpoolu nebo Dubaji. Snímky Měsíce v rozlišení 120 DPI rozzáří stylizovaný měsíční svit a doprovodí je okolní zvukové efekty. Ty vytvořil skladatel a držitel cen BAFTA a Ivor Novello Dan Jones.

Expozici doplní doprovodný program pro školy i veřejnost věnovaný diskuzím a přednáškám o vesmíru. „Je skvělé vidět reakce veřejnosti. Mnoho lidí tráví s Měsícem hodiny, zkoumají všechny detaily. V Bristolu jsme měli nečekanou skupinu návštěvníků, kteří přišli v oblecích kosmonautů a pod Měsícem se procházeli ve zpomaleném pohybu,“ říká o Muzeu Měsíce autor Luke Jerram. Ten je známý především díky tomu, že jako první rozmístil klavíry pro veřejnost ve městech na celém světě.

Kromě Muzea Měsíce organizátoři naplánovali ještě dalších 12 instalací. Na trase od kreativní zóny DEPO2015 přes náměstí Republiky až k Pivovarskému muzeu mohou návštěvníci vidět například osmimetrové světélkující loutky mořského světa od V.O.S.A. Theatre, videomapping od francouzských AV Exciters, Tajemnou zahradu německých RaumZeitPiraten nebo dvě instalace studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara oslavující výročí přistání na Měsíci i sametové revoluce. Na rezidenční pobyt Open A.i.R. přijel kvůli BLIK BLIK také indický umělec Mantu Das.

Minulé ročníky festivalu pravidelně navštívilo zhruba 40.000 lidí všech věkových kategorií. Venkovní trasa je zdarma, vstupné 50 Kč je na interiérové instalace a platí oba dny. Více informací lze zjistit na www.depo2015.cz/blikblik

Zdroj: Tisková zpráva (Petra Čížková, DEPO2015), foto: Luke Jerram, Gareth Jones