Co nabídne březnová obloha

20. března začíná astronomické jaro. Poslední den měsíce si budeme muset opět přeřídit hodinky na letní čas. Za pozornost stojí seskupení Saturnu, Měsíce, Venuše a Jupiteru, které můžeme pozorovat hned začátkem měsíce, jakož i seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Antares, ke kterému dojde v posledním březnovém týdnu. Všechny astronomické události měsíce najdete přehledně seřazeny v tabulce níže. Tabulku i přiložené obrázky si můžete stáhnout také v PDF, viz odkazy na konci článku.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Co se týče planet Sluneční soustavy, tak pozorovati můžeme kupříkladu Merkur, který najdete počátkem měsíce večer nad západním obzorem, Venuše bude ke spatření ráno nízko na jihovýchodě, Mars nelze přehlédnout v první polovině noci, Jupiter lze spatřit ráno na jihovýchodě a jihu, Saturn bude ráno nízko nad jihovýchodním obzorem a Uran hledejte v první polovině měsíce večer nad západním obzorem. S Neptunem vás nepotěším, neboť je tento měsíc prakticky nepozorovatelný.

Komety v období okolo novu 4. února

V březnu nastane období velice chudé na jasnější komety. Jedinou pozorovatelnou kometou bude stále slábnoucí 46P/Wirtanen s jasností okolo 11 mag. Ze souhvězdí Velké medvědice se bude přesouvat do Malého lva.

Mapa oblohy

Tabulka astronomických úkazů

46P/Wirtanen (vyhledávací mapky)

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, Heavens Above