Crew Dragon s “Ellen Ripleyovou” míří k ISS

AKTUALIZOVÁNO | Začátek nové éry kosmonautiky, i tak se dá hodnotit první a úspěšný testovací let nové kosmické lodě Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Mise nese označení DEMO-1. Raketa Falcon 9 se k nebi vznesla přesně podle plánu v 08:49 SEČ ze startovního komplexu 39A na kosmodromu Cape Canaveral. Podívejte se na úplný záznam.

TIP:   Roman Ponča: Galaxie pod Galaxií

První stupeň po oddělení od zbytku rakety zahájil sestup a asi deset minut po vzletu bezpečně motoricky přistál na plošinu Of Course Still Love You v Atlantském oceánu. Asi 11 minut po startu byla dosažena základní oběžná dráha a kosmická loď se oddělila od druhého stupně nosné rakety. Přiblížení a připojení k Mezinárodní kosmické stanici má podle plánu proběhnout 3. března.

Loď Crew Dragon je projektována pro let až sedmičlenné posádky, kvůli omezené kapacitě americké sekce však bude spíše létat pouze posádka čtyřčlenná a menší množství zásob. Celkový náklad k ISS může dosáhnout hmotnosti až 3 310 kg. Zpět na Zem může dopravit až 2 500 kg. Její systémy mají po připojení k ISS vydržet 210 dní. Let bude plně automatický, posádka tedy nebude muset vykonávat žádné úkony, pokud to nebude nezbytné.

Během této zkušební mise Demo-1 je jediným členem posádky figurína legendární postavy z filmové ságy o vetřelcovi Ellen Ripleyová. Ta má pomocí zabudovaných senzorů během celého letu monitorovat podmínky, které budou působit na budoucí posádky. Mise Demo-2 se uskuteční v létě. Ta už bude s živou posádkou, kterou budou tvořit piloti NASA Douglas Hurley a Robert Behnken.

Bude-li probíhat vše dobře, jako doposud, zbaví se USA závislosti na Rusku, neboť od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují americké astronauty do vesmíru výhradně ruské lodě Sojuz. To se ale má již brzy změnit.

EDIT | 03.03.19, 14:30 SEČ | Bezpilotní kosmická loď společnosti SpaceX Crew Dragon (mise Demo-1) po jednodenním letu přiletěla k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Přibližování ke stanici probíhalo podle plánu a Dragon se v 11:51 SEČ (o devět minut dříve) připojil ke stykovacímu uzlu na modulu Harmony. Otevření průlezů mezi ISS a Dargonem proběhlo také dříve, a to ve 14:08 SEČ. Crew Dragon přiváží na stanici 181 kg zařízení a materiálu pro posádku a při odletu odveze výsledky z experimentů a část skafandru k opravě a analýze.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, spacex.com. Doporučené odkazy: SLEDUJEME: První Crew Dragon míří k ISS; Do kosmu odstartoval Muskův přelomový Crew Dragon. Na palubě je Ellen Ripleyová; NASA, SpaceX Launch First Flight Test of Space System Designed for Crew