ESO Paranal: SPECULOOS pořídil fantastický snímek mlhoviny Laguna

Kdybyste měli úplně nový úžasný dalekohled, kam byste se podívali nejdřív? Vědci z jižní části observatoře SPECULOOS, který sestává ze čtyř malých dalekohledů o průměru 1 m, si vybrali mlhovinu Laguna. Výsledkem je tento krásný obrázek, přičemž je to jedno z prvních pozorování tohoto přístroje. V mlhovině Laguna, což je vlastně oblak tvořený plynem a prachem, probíhá tvorba nových hvězd. Od Země je vzdálena asi 5000 světelných let.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

SPECULOOS vlastně vůbec není dělaný pro snímkování mlhovina. Jeho jméno – SPECULOOS, the Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars (hledání obyvatelných planet kolem ultrachladných hvězd) – vysvětluje, že hlavním úkolem dalekohledu je najít Zemi podobné planety, které obíhají kolem blízkých slabých hvězd. Kandidáty, které objeví, pak budou pozorovat větší dalekohledy, jako třeba budoucí extrémně velký dalekohled ESO ELT.

SPECULOOS je umístěn na observatoři ESO Paranal v chilské poušti Atacama a plně využívá tmavé oblohy, ideálních atmosférických podmínek a zázemí ESO, od infrastruktury dalekohledu po ubytování zaměstnanců. SPECULOOS bude mít partnera, severní observatoř, na Kanárských ostrovech, kde bude pozorovat severní oblohu nedostupnou z Chile. Dohromady určitě posunou naše znalosti o exoplanetách v našem sousedství.

Zdroj a foto: ESO