AKTUÁLNĚ ZE SLUNCE

AKTUALIZOVÁNO | Na Slunci se (k mé velké radosti) opět cosi děje. Objevily se zde totiž dvě výraznější skvrny. Oblasti nesou označení AR2735 a AR2736. Posledně jmenovaná je v tomto okamžiku nejaktivnější, což se projevilo erupcí C4.8 a koronálním výtryskem hmoty (CME).

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

K události došlo dnes ve 12:18 SEČ. Na úvodním snímku (STEREO Ahead COR2 Coronagraph) je výtrysk koronální hmoty jasně patrný. Oblast 2736 má oproti oblasti 2735 velice složitou strukturu a více magnetických pólů (viz níže). Lze tedy očekávat další erupce? Těžko říci, pravděpodobnost dalších erupcí kategorie “C” se pohybuje jen kolem 10 %. Erupce “M” se teoreticky neočekávají téměř vůbec. Vše záleží na dalším vývoji v uvedené oblasti. Osobně se ale domnívám, že aktivita oblasti velmi rychle ustane, přeci jen máme stále tzv. sluneční minimum.

Ovlivní CME naše geomagnetické pole? Na tuto otázku také nelze v tuto chvíli zcela jednoznačně odpovědět. Oblast AR2736 se v době CME nenacházela v tzv. geofektivní pozici, značná část vyvrženého materiálu tedy míří mimo Zemi. Určitá část se ale může za několik málo dní se Zemí potkat, což by mohlo vyvolat krátkodobou GM bouři na úrovni G1, maximálně G2. Nemusí se ale také dít vůbec nic. Další vývoj budu sledovat a v případě potřeby tento článek aktualizuji, případně vydám novou zprávu.

UPDATE (21.03.19 | 16:20 SEČ): Web Spaceweather.com (s odvoláním na stanovisko odborníků z NOAA) dnes publikoval informaci, že koronální výron hmoty (CME) zasáhne geomagnetické pole Země pravděpodobně v sobotu 23. března 2019. Odborníci očekávají GM bouři kategorie G2.

UPDATE (21.03.19 | 20:30 SEČ): Oblast sluneční skvrny AR2736 se výrazně zvětšila a měla by být už pozorovatelná i amatérskými prostředky. Zároveň se zvýšila pravděpodobnost dalších erupcí, a to: C = 45 %, M = 10 %. Od včerejška došlo již k minimálně pěti erupcím kategorie C.

Zdroj: SpaceWeatherLive.com, solarham.com, swpc.noaa.gov, soaceweather.com, foto: Solar Terrestrial Relations Observatory, NOAA/SWPC, SDO/HMI, SDO/AIA