Přírodní ohňostroj

Tento úžasný obrázek ukazuje, proč se astronomické observatoře obvykle staví na vzdálených, často nehostinných, místech. Na observatoři ESO La Silla v Chile je nebe tak čisté a neznečištěné umělými světly, že vypadá, jako by na něm probíhal pestrý nebeský ohňostroj!

TIP:   Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem

Fotografie, pořízená fotovyslancem ESO Petrem Horálkem, byla digitálně upravena tak, aby ukazovala co nejvíc oblohy. Proto cesty vedoucí k 3.58m dalekohledu NTT (vlevo) a k 3.6m dalekohledu (vpravo) vypadají dost podivně a jasný světelný oblouk – Mléčná dráha – je na obloze výrazně zahnuta.

Růžový “ohňostroj” jsou ve skutečnosti mlhoviny tvořené zářícím plynem. Vpravo od Mléčné dráhy leží Magellanova oblaka, dvě blízké trpasličí galaxie. Nalevo se z horizontu zvedá bledý sloup světla. To je zodiakální světlo, způsobené odrazem slunečního záření na prachových částicích ve Sluneční soustavě. Ve středu obrázku je další zářící oblast, tentokrát zelená. To je záření atmosféry (airglow), tedy jev, který vzniká vysoko v atmosféře Země, kde množství procesů vytváří toto zvláštně zbarvené záření.

Zdroj: ESO, foto: Petr Horálek / ESO