Tajuplné místo v Orionu

Modrá zář, sloupce zlověstně temného prachu i záhadný obličej. To vše vidíme na tomto snímku, který přímo vybízí k sepsání nějakého sci-fi hororového příběhu. Ale přestaňme již fantazírovat, byť to občas neuškodí, a pojďme si říci, co vlastně na tomto úchvatném obrázku ve skutečnosti vidíme.

TIP:   Byla jednou jedna modrá kometa...

Zkušené oko našeho čtenáře jistě postřehlo, že se díváme na fascinující oblast souhvězdí Orionu, kde se nachází nejjasnější reflexní mlhovina celé oblohy – Messier 78 (M78), jakož i další jasné a neméně zajímavé reflekční mlhoviny. Tmavý, vlákna tvořící prach nejen že absorbuje světlo, ale také odráží světlo několika modrých hvězd, které v mlhovině “nedávno” vznikly.

Z těch dvou reflekčních mlhovin na obrázku je ta slavnější M78 vpravo nahoře, zatímco NGC 2071 je vidět vlevo dole. Modrou barvu posiluje prakticky zcela stejný rozptyl barev, jako na naší denní obloze. M78 má asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem, a to ve stavu, v jakém se nacházela před přibližně 1600 lety, neboť tak dlouho světlu trvá cesta k Zemi.

M78 je snadno pozorovatelná ze všech obydlených oblastí Země, protože leží velmi blízko nebeského rovníku. Je tedy jedno, z jaké zemské polokoule je sledována a o její výšce nad obzorem rozhoduje zejména deklinace místa pozorování, ať už je na severní nebo jižní polokouli. Na severní polokouli je to objekt letní oblohy, zatímco na jižní polokouli je to výrazný objekt zimní oblohy. M78 patří k většímu komplexu molekulárního mračna v Orionu, který obsahuje i Velkou mlhovinu v Orionu a mlhovinu Koňská hlava.

Mimochodem, našli jste výše zmíněný záhadný obličej? Pokud ne, zde je nápověda. Koho Vám připomíná? Napište mi do komentářů zde, případně na Facebooku či Twitteru. (Já vidím britskou královnu Alžbětu II.) 😉

Zdroj: astro.cz, cs.wikipedia.org, foto: Martin Pugh