Jak vyfotit posla

S přicházejícím soumrakem počínají lampy jemně osvětlovat křivky návštěvnického centra a planetária ESO Supernova. Vrcholky stromů se rýsují proti rudé záři nad horizontem, zatímco umělá světla vytvářejí kalužky světla kolem ústředí ESO v Garchingu (Německo).

TIP:   K přepólování magnetického pole Země dochází častěji, než jsme mysleli

Úhlopříčná čára tvořená jasnými body, která se táhne oblohou, ukazuje planetu Merkur, která byla pojmenována po římském poslovi bohů. Jeho dráha byla zachycena na mnoha expozicích; během hodiny bylo vytvořeno asi 60 snímků. Merkur se za normálních okolností velmi špatně pozoruje, hlavně kvůli své blízkosti k Slunci, jehož jas Merkura obvykle přezáří. A pozorovat ho z města je obzvlášť obtížné kvůli světelnému znečištění.

Při této příležitosti se ale příhodně sešlo několik faktorů, které umožnily fotovyslanci ESO Petru Horálkovi udělat tento snímek: noc byla výjimečně jasná, Merkur dosáhl své největší východní elongace za pouhé dva dny (to znamená, že byl úhlově hodně daleko od Slunce), a po západu Slunce byla hodně vysoko nad obzorem.

Jiný způsob, jak zachytit Slunci nejbližší planetu, je při tranzitu (přechodu přes sluneční disk). Příští se odehraje 11. listopadu 2019. Bude to vzácná příležitosti, protože ta další je až v roce 2032!

Zdroj: ESO, foto: P. Horálek/ESO