Prohlídka Paranalu

Toto krásné panoráma bylo pořízeno v obtížných podmínkách. Dalekohled ESO VLT (Very Large Telescope) je jedním z nejpokročilejších observatoří na Zemi a denně shromažďuje vynikající data z vrcholku hory Cerro Paranal, uprostřed chilské pouště Atacama. Tento odlehlý kout má mnoho výhod: jsou tu jedny z nejsušších a nejjasnějších pozorovacích podmínek na Zemi – některé stanice na Atacamě nikdy nezaznamenaly déšť – a není tu žádné světelné znečištění. Pozorovatelé na Paranalu mohou vidět hvězdy na obloze i před západem Slunce, kdy zapadající Slunce osvětluje zmrzlou zemi a vrhá éterickou a těžko reprodukovatelnou záři na celou observatoř.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Ovšem odlehlost observatoře má i svoje nevýhody. Dostat se tam vyžaduje odhodlání. Na Paranal nevede žádná hromadná doprava, takže návštěvníci musí přijet autem z letiště v Antofagastě na severu, anebo 110 km z nejbližšího města směrem na jih. To samozřejmě nezastaví vědce, návštěvníky nebo filmaře, aby tam jezdili. Trocha (nebo dost) námahy je odměněna nádhernými pohledy, například tím na obrázku, který pořídil Miguel Clarofotovyslanec ESO.

VLT netvoří jenom jeden dalekohled, nýbrž osm, z nichž sedm je viditelných na obrázku. Čtyři hlavní dalekohledy mají průměr 8.2 m (a jsou to ty velké obdélníkové struktury vpravo na snímku), čtyři menší pomocné dalekohledy 1.8 m (oblé otevřené kopule vlevo, tři ze čtyř jsou vidět).

Menší dalekohledy jsou pohyblivé, což znamená, že VLT se dá používat jako adaptabilní interferometr. Interferometrie je technologie, ve které se kombinují data z různých dalekohledů tak, že efektivně fungují dohromady jako jeden větší dalekohled, což výrazně rozšiřuje seznam astronomických cílů, které mohou pozorovat.

Každý víkend jsou na Paranalu veřejné prohlídky. Návštěvníci si prohlédnou jeden z hlavních dalekohledů, známý hotel Residencia a někdy i kontrolní místnosti, odkud astronomové řídí dalekohledy. Více informací najdete tady.

Zdroj: ESO, foto: ESO/M. Claro