Regulus vedle trpasličí galaxie Leo 1

Na přiloženém snímku nelze přehlédnout hvězdu tak jasnou, že je docela obtížné povšimnout si vůbec galaxie vpravo dole. A na co se to vlastně díváme? Jedná se o hvězdu Regulus a galaxii Leo I. Oba objekty lze spatřit ve vzájemné vzdálenosti asi jednoho stupně v mém oblíbeném souhvězdí Lva (Leo), které leží západně od souhvězdí Panny, jižně od souhvězdí Velké medvědice a východně od souhvězdí Raka. Podle řecké mytologie souhvězdí představuje Nemejského lva, kterého zabil řecký hrdina Héraklés (nazývaný starými Římany Herkules).

TIP:   První letošní start evropské rakety Ariane 5

Regulus (α Leonis) je čtyřhvězda, nejjasnější v celém souhvězdí Lva. Její latinský název znamená Malý král nebo Princ. Společně s hvězdami Antares, Fomalhaut a Aldebaran patřil mezi tzv. královské hvězdy, které sloužily k rozdělování roku na čtyři období (Aldebaran-zima, Regulus-jaro, Antares-léto, Fomalhaut-podzim). Regulus se nachází asi 75 světelných let daleko.

Leo I je trpasličí kulovitá galaxie v Místní skupině galaxií, které dominuje Mléčná dráha a M31. Je považována za nejvzdálenější známou malou satelitní galaxii, která obíhá naši Mléčnou dráhu. Tato trpasličí galaxie ovšem svým vzhledem skutečnou galaxii ani moc nepřipomíná, jde spíše o symetricky uspořádanou hvězdokupu eliptického tvaru. Leo 1 se nachází ve vzdálenosti 800 000 světelných let.

Zdroj: astro.cz, apod.nasa.gov, cs.wikipedia.org, ian.cz, foto: Russell Croman

2 thoughts on “Regulus vedle trpasličí galaxie Leo 1”

  1. Je galaxie na fotce vlevo nebo vpravo dole?

Comments are closed.