Krvavě rudé nebe

Dnešní obrázek týdne ESO, který vytvořil fotovyslanec ESO Petr Horálek, ukazuje zářivý srpek Měsíce visící nad chilskými Andami orámovaný krvavě rudým nebem. A kromě Měsíce a nebe jsou na obrázku dvě antény, které patří k radioteleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), observatoři, která studuje světlo z těch nejchladnějších objektů ve vesmíru.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Antény jsou natočeny směrem k obloze, jak už se těší na začátek večerní šichty – a taky netrpělivě očekávají, až se konečně vyčistí obloha. Nicméně, v nadmořské výšce 5000 m v suché poušti Atacama jsou taková oblaka poměrně vzácná. Atmosféra v této části severního Chile je totiž neuvěřitelně suchá a obloha je zde víceméně pravidelně jasná. Představte si 300 bezmračných nocí za rok. To je prostě paráda.

ALMA se skládá ze 66 jednotlivých antén, z nichž každá se dá velmi přesně přemisťovat po rozlehlé náhorní planině Chajnantor. Když pracují dohromady (a v různých konfiguracích), jejich pozorování má mnohem větší rozlišení než pozorování pomocí jedné antény. Dohromady tvoří největší pozemský astronomický projekt na světě.

Zdroj: ESO, foto: ESO/Petr Horálek