Dva pilíře Mléčné dráhy

Toto úžasné UHD panorama ukazuje poněkud bizarní scénu z observatoře ESO Paranal, kde sídlí dalekohled VLT (Very Large Telescope). Mléčná dráha krášlí oblohu nad pozorovací plošinou každou noc, ale tady vypadá opravdu podivně. Zaplňuje horní část oblohy a dvěma pilíři “odkapává” dolů. Jak je to možné?

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Tvar a změna tvaru tohoto známého nebeského objektu je důsledkem způsobu, kterým fotograf, fotovyslanec ESO Petr Horálek, obrázek vytvořil. Nejdřív vyfotografoval celou oblohu, od zenitu až k horizontu. “Dvě Mléčné dráhy” jsou ve skutečnosti jeden pás – rovina naší galaxie, která se táhne přes oblohu od horizontu k horizontu. Když prochází nad hlavou, zdá se zaplňovat celou oblohu díky projekci, která převádí hvězdnou polokouli na obdélníkový obrázek (viz např. Merkatorovo zobrazení běžně použivané u map).

Ačkoli hlavní roli na snímku hraje Mléčná dráha, jsou tam vidět i další nebeské objekty. Namodralá skvrna mezi dvěma dalekohledy vlevo (jeden je rozmazaný, protože se jeho kopule při focení zrovna otáčela) je hvězdokupa Plejády. Nad Plejádami svítí mlhovina v OrionuBarnardova smyčka a narůžovělá mlhovina Rosetta. V centru obrázku jasně září Jupiter.

Oranžová záře pod Jupiterem je důsledkem optického jevu známého jako záření atmosféry (airglow), které je často vidět v extrémně suchých podmínkách typických pro chilskou poušť Atacama. Na pravém pilíři Mléčné dráhy vpravo se skví Gumova mlhovinamlhovina Carina a mlhovina Pytel uhlí. A nakonec dva Magellanovy oblaky, jasné mlžinky na pravém okraji obrázku.

Zdroj: ESO, foto: ESO/PetrHorálek