Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!

Cesta od prvního zatmění v Maďarsku až k fotografii sluneční koróny, která nabídla vědě nový pohled na Slunce. Neuvěřitelný příběh o tom, jak krádež jedné z profesorových fotografií a jeho domnělé hackerství nakonec vedlo ke spolupráci s americkou NASA. Divákům se naskytne jedinečný pohled do zákulisí mezinárodní expedice za zatměním Slunce v USA 2017 a seznámí se také s novými přelomovými objevy. První upoutávku na dokumentární film o profesorovi Druckmüllerovi a jeho týmu lze zhlédnout v rámci probíhající crowdfundingové kampaně na portálu Hithit.

TIP:   SPECIÁL | Rozhovor s režisérem aneb Jak se točí Helios

Společnost cine4net, s.r.o představuje dokumentární film Helios režiséra Ondřeje Sovíka o práci českého matematika, profesora Miloslava Druckmüllera (VUT Brno). Hlavní část natáčení proběhla v roce 2017 v ČR a následně se filmaři vydali spolu s českými vědci na mezinárodní expedici za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v USA.

„Jako jediní jsme získali exkluzivní svolení natáčet vědeckou expedici na hlavním stanovišti v Oregonu. Kromě vědců jsme zachytili atmosféru miliónů návštěvníků, kteří se za touto strhující přírodní podívanou vydali z celého světa,” řekl režisér filmu Ondřej Sovík.

Cílem dokumentárního filmu je seznámit širokou veřejnost s inspirativním zaujetím profesora Miloslava Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o pozorování úplných zatmění Slunce ve vztahu k výzkumu sluneční koróny. Helios chce ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí.

„Diváci uvidí nové materiály pocházející z archivu pana profesora Druckmüllera, které jinak nejsou veřejně dostupné. V dokumentu se objeví rozhovory s organizátorkou expedic, významnou sluneční fyzičkou Shadií R. Habbal z Havajské univerzity, se kterou pan profesor úzce spolupracuje. Rozhovor poskytli také Jiří Grygar nebo André Kuipers, astronaut ESA, který popisuje svůj dojem ze zatmění pozorovaného z oběžné dráhy,” dodal zástupce produkční společnosti cine4net, s.r.o Milan Kýr.

První část natáčení v USA podpořil pan Karel Janeček a nadace Neuron. Záštitu nad projektem převzal děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Pokud chcete přispět na realizaci tohoto výtečného projektu i vy, drazí čtenáři, tak navštivte portál Hithit, za váš příspěvek můžete získat i zajímavou odměnu. Premiéra dokumentárního filmu je plánovaná na jaro 2020.

Zdroj: Tisková zpráva (Hithit), foto: Miloslav Druckmüller, Shadia Habbal, Peter Aniol, Pavel Starha, video: Hithit. Odkazy projektu: Oficiální stránka filmuHelios na FacebookuRozhovor s prof. Miloslavem Druckmüllerem v pořadu Hyde Park CivilizaceStránky s fotografiemi prof. DruckmülleraStránky produkční společnosti cine4net, s.r.o.

One thought on “Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!”

Comments are closed.