Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!

Cesta od prvního zatmění v Maďarsku až k fotografii sluneční koróny, která nabídla vědě nový pohled na Slunce. Neuvěřitelný příběh o tom, jak krádež jedné z profesorových fotografií a jeho domnělé hackerství nakonec vedlo ke spolupráci s americkou NASA. Divákům se naskytne jedinečný pohled do zákulisí mezinárodní expedice za zatměním Slunce v USA 2017 a seznámí se také s novými přelomovými objevy. První upoutávku na dokumentární film o profesorovi Druckmüllerovi a jeho týmu lze zhlédnout v rámci probíhající crowdfundingové kampaně na portálu Hithit.

TIP:   SPECIÁL | Rozhovor s režisérem aneb Jak se točí Helios

Společnost cine4net, s.r.o představuje dokumentární film Helios režiséra Ondřeje Sovíka o práci českého matematika, profesora Miloslava Druckmüllera (VUT Brno). Hlavní část natáčení proběhla v roce 2017 v ČR a následně se filmaři vydali spolu s českými vědci na mezinárodní expedici za úplným zatměním Slunce, které se odehrálo v USA.

„Jako jediní jsme získali exkluzivní svolení natáčet vědeckou expedici na hlavním stanovišti v Oregonu. Kromě vědců jsme zachytili atmosféru miliónů návštěvníků, kteří se za touto strhující přírodní podívanou vydali z celého světa,” řekl režisér filmu Ondřej Sovík.

Cílem dokumentárního filmu je seznámit širokou veřejnost s inspirativním zaujetím profesora Miloslava Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o pozorování úplných zatmění Slunce ve vztahu k výzkumu sluneční koróny. Helios chce ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí.

„Diváci uvidí nové materiály pocházející z archivu pana profesora Druckmüllera, které jinak nejsou veřejně dostupné. V dokumentu se objeví rozhovory s organizátorkou expedic, významnou sluneční fyzičkou Shadií R. Habbal z Havajské univerzity, se kterou pan profesor úzce spolupracuje. Rozhovor poskytli také Jiří Grygar nebo André Kuipers, astronaut ESA, který popisuje svůj dojem ze zatmění pozorovaného z oběžné dráhy,” dodal zástupce produkční společnosti cine4net, s.r.o Milan Kýr.

První část natáčení v USA podpořil pan Karel Janeček a nadace Neuron. Záštitu nad projektem převzal děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Pokud chcete přispět na realizaci tohoto výtečného projektu i vy, drazí čtenáři, tak navštivte portál Hithit, za váš příspěvek můžete získat i zajímavou odměnu. Premiéra dokumentárního filmu je plánovaná na jaro 2020.

Zdroj: Tisková zpráva (Hithit), foto: Miloslav Druckmüller, Shadia Habbal, Peter Aniol, Pavel Starha, video: Hithit. Odkazy projektu: Oficiální stránka filmuHelios na FacebookuRozhovor s prof. Miloslavem Druckmüllerem v pořadu Hyde Park CivilizaceStránky s fotografiemi prof. DruckmülleraStránky produkční společnosti cine4net, s.r.o.

One thought on “Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..