Pozorování z pouště

Ani mimo pracovní dobu nemohou astronomové odolat hvězdné obloze. A není se čemu divit. Podívejte se, jaká nádherná scenérie se naskýtá tomuto nadšenému astronomovi na obrázku při pohledu z okna Residencie, ubytovny ESO na observatoři Paranal v Chile.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Onen astronom se právě uklidňuje pohledem na pás Mléčné dráhy plný prachu a hvězd, který se zvedá nad pouští Atacama, kde na vrcholku hory Paranal stojí dalekohled VLT Evropské jižní observatoře (Very Large Telescope).

Nehostinné podmínky v poušti ovlivnily stavbu Residencie, která byla dokončena v roce 2002. Budova je vestavěná do prohlubně v terénu, obsahuje 108 pokojů a pro astronomy představuje oázu v poušti a únik před drsným klimatem Atacamy – má i zelenou zahradu a plavecký bazén.

Budova byla navržena tak, aby splývala s prostředím a minimalizovala světelné znečištění v oblasti extrémně tmavého nebe. Residencia svým nezvyklým a fascinujícím okolím připoutala pozornost a imaginaci filmařů a v roce 2008 se objevila ve filmu Quantum of Solace s James Bondem.

Zdroj: ESO, foto: ESO/Petr Horálek