Co nabídne červnová obloha

“Je léto a já všechno v …” Jistě tu písničku znáte všichni, takže nemusím pokračovat (a buďte rádi, že mě neslyšíte zpívat 😀 ). Ale teď už vážně, 21. června v 17:54 SELČ už máme letní slunovrat, Slunce vstupuje do znamení Raka a začíná astronomické léto. Čekají nás dlouhé teplé noci, jasné nebe nad hlavou, to bude paráda. Červen nabízí mnoho, ale opravdu mnoho zajímavých konjunkcí, seskupení hvězd a planet, jakož i blízká setkání Měsíce s hvězdami a planetami. Majitele teleskopů a astrofotografy také jistě potěší informace, že planeta Jupiter bude zhruba v první polovině měsíce nejblíže Zemi. Více podrobností v tabulce níže.

TIP:   Podpořte vznik dokumentárního filmu, který vám ukáže Slunce jak ho neznáte!

S planetami je to již v červnu znatelně lepší. Merkur uvidíme v první polovině měsíce večer nízko nad severozápadním obzorem, Mars najdeme večer nízko nad severozápadním obzorem, Jupiter září na obloze po celou noc, Saturn můžeme také sledovat téměř celou noc (kromě večera), Uran najdeme ve druhé polovině měsíce ráno nad východním obzorem a Neptun lze dohledat ráno nad jihovýchodním obzorem. Venuše je “dočasně nedostupná”.

Slabé období je nyní stále z hlediska možnosti pozorování komet. Momentálně nejsou k dispozici žádné komety jasnější 12,5 mag. Je pravda, že nečekaně zjasnila (asi 12,1 mag) kometa C/2018 R3 (Lemmon), ale to je záležitost přeci jen pro už trochu zkušenějšího pozorovatele. Nicméně podrobnější informace si můžete přečíst v tomto článku.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, udalosti.astronomy.cz, heavens-above.org