SEST: Letitý pozorovatel

Observatoře ESO umístěné na chilských horách – La SillaParanal a náhorní planina Chajnantor – jsou domovem mnoha dalekohledů, které postavilo a provozuje šestnáct členských států. Jak plyne čas, starší dalekohledy jsou pomalu vyměňovány za novější a pokročilejší. Jeden z pamětníků je na obrázku: radioteleskop SEST (Swedish-ESO Submillimetre Telescope).

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

Kdysi dávno, v roce 1987, kdy byl SEST postaven, to byl novátorský přístroj, jediný velký radioteleskop na jižní polokouli schopný studovat submilimetrové záření vesmíru. Anténa o průměru 15 metrů byla schopna pozorovat mnohé z nejextrémnějších kosmických jevů.

Ale nakonec, novější a rozvinutější dalekohledy – jako ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) či APEX (Atacama Pathfinder Experiment), oba na náhorní planině Chajnantor – začaly přinášet lepší měření a SEST byl v roce 2003 vyřazen z provozu.

Příběh ale ještě není úplně u konce. SEST už dále nepozoruje, ale jeho lesklá anténa stále hrdě stojí na La Sille a slouží jako zrcadlo pro krásné noční nebe.

Zdroj: ESO, foto: ESO/P. Horálek. Doporučené odkazy: Obrázek kamerou rybí oko. Rozšířená verze (360 krát 180 stupňů)