Umřelé hvězdy svit

Tento načervenalý plynný oblak se jmenuje Abell 24 a leží v souhvězdí Malého psa (Canis Minor). Patří k objektům, kterým se říká planetární mlhoviny. S planetami nemají ovšem nic společného, i když by se tak mohlo podle jména zdát.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Planetární mlhoviny vznikají v posledních fázích existence hvězd, kdy hvězda odvrhne vrchní části atmosféry do okolí. Jméno vymyslel William Herschel, který se (mimo jiné) proslavil objevem planety Uran: v dobách přístrojů s nízkým rozlišením tyto mlhoviny vypadaly jako obrovské planety plovoucí v tmavém vesmíru.

Hvězda podobná Slunci stráví většinu svého života přeměňováním vodíku na hélium. Tato proměna probíhá v jádru hvězdy. Na konci života hvězdě je všechen vodík v centru proměněn a dojde k nerovnováze; hvězda už dále nedokáže vzdorovat gravitaci a jádro hvězdy začíná kolabovat. Tím se v něm dramaticky zvýší teplota, zatímco vnější chladnější vrstvy začnou expandovat a hvězda se nafoukne do červeného obra.

Až se do rudého obra začne přeměňovat Slunce, úplně pohltí nejbližší planety a možná i Zemi, protože jeho poloměr se zvětší 250krát! Silný vítr potom odfoukne vnější plynné vrstvy, které vytvoří plynnou obálku rozpínající se do okolí. Časem se odhalí horké svítivé jádro hvězdy, které vysílá intenzivní ultrafialové záření a ionizuje okolní plyn. Tato hvězdná labutí píseň dávno zmizelé hvězdy je ukázána na obrázku.

Obrázek byl pořízen přístrojem FORS na dalekohledu ESO/VLT v rámci programu “ESO Cosmic Gems“, který vytváří obrázky vědecky zajímavých a vizuálně atraktivních objektů pomocí dalekohledů ESO z popularizačních a vzdělávacích důvodů. Program využívá pozorovací čas, který se nedá použít pro vědecká pozorování. Všechna data jsou v archívu ESO a kterýkoli astronom je může použít.

Zdroj a foto: ESO