Den, kdy se malý krok pro člověka stal velkým skokem pro lidstvo

Dne 20. července 1969 se Neil Armstrong a Buzz Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce a ve 20:17:40 UTC přistáli v Moři klidu. O šest hodin později, přesněji 21. července 1969 ve 2:56 UTC, vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Společně s Aldrinem během dvou a půlhodinové vycházky nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 31 minutách pobytu na povrchu odstartovali zpět k velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce, kde na ně už netrpělivě čekal Michael Collins.

Po spojení s velitelským modulem se všichni vydali na zpáteční cestu k Zemi. Přistáli v Tichém oceánu 24. července 1969 (16:50:35 UTC).

Mnozí stále nevěří, proboha proč?

Konspirátoři tvrdí, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo, neboť bylo údajně sehráno ve filmovém studiu. Tomu je třeba se ze srdce zasmát. Nebudu zde uvádět horu důkazů, které přistání potvrzují, neboť je to nošení dříví do lesa, dvě věci je však nutné podotknout.

Předně, v době studené války a tvrdého souboje v dobývání vesmíru, který se mezi USA a SSSR odehrával, by si SSSR nenechal ujít příležitost, jak USA znemožnit v očích světové veřejnosti. Kdyby byl býval existoval jen stín pochybností, tak by se SSSR velmi hlasitě ozval. Propagandistické prostředky na to měl a věřte, že hlas SSSR by byl slyšet.

Sovětský svaz ale přistání Apolla 11 na povrchu Měsíce i výstup posádky potvrdil a v celém východním bloku vyšly v novinách obsáhlé články popisující tuto světovou událost, viz např. Rudé právo ze dne 21. července 1969.

A jak to mohl SSSR potvrdit? Jednoduše, a to je ta druhá věc, kterou jsem chtěl zmínit. Pominu-li práci agentů tajných služeb SSSR, kteří, jak se později zjistilo, byly i přímo v NASA, tak kolem Měsíce už od 17. července 1969 kroužila sovětská sonda Luna 15.

Podle původních plánů měla Luna 15 přivést na Zemi vzorky z povrchu Měsíce dříve, než se to podaří Američanům. V době přistání Apolla 11 prováděla Luna 15 několik korekcí dráhy a pak si to namířila nad místo přistání.

Tento manévr Luny 15 potvrdila Britská astronomická společnost. Zajímavostí je, že ještě týž den se Luna 15 zřítila v oblasti Moře nepokojů. Ještě před tím však stihla domů odeslat 86 rádiových relací, že mezi nimi byly i informace o přistání Apolla 11 je více něž jasné.

50 let od přistání člověka na Měsíci oslaví Praha velkolepě

A to víte, že Apollo 11 znovu odstartuje? Ano, ano, tentokráte ale z pražské Žižkovské věže, a to už tuto sobotu. O akci jsem vás již informoval v tomto článku. Připomeňme si, že pro návštěvníky je připraven videomapping vzletu rakety Saturn V s přesnou zvukovou kulisou a kouřem tak, aby co nejvěrněji připomněl historickou událost. Doprovodný program nabídne filmovou projekci, koncert i debatu s odborníky a vědci, kteří se věnují zkoumání vesmíru.

Pořadatelé happeningu Moon 50: Zpátky na Měsíc​ připravili na oba víkendové večery program, který vyvrcholí videomappingem odstartování kosmické lodi Apolla 11. V podvečer se mohou návštěvníci přijít podívat na film Poslední let Petra Ginze. „​V sedm hodin začne program pod taktovkou Jakuba Koháka. Jeho součástí bude diskuze s odborníky, kteří mají co říci nejen k samotnému výročí, ale také k tématům spojeným s vesmírem a astrofyzikou obecně. Nebude chybět ani hudební doprovod. Vrcholem ale bude samotný start Apolla 11,” ​ říká producent akce Marek Vocel ze společnosti MVP events. Happening zakončí noční silent kino, tedy promítání filmu, k němuž návštěvníci dostanou svá sluchátka, aby nedocházelo k rušení nočního klidu.

Program

17:45 Poslední let Petra Ginze (71 min) ● Neuvěřitelný a pohnutý příběh malého židovského kluka o jeho toulání po Měsíci a jeho obrázku, který dnes létá na orbitu. filmová projekce (za vstřícného souhlasu režisérky a producentky Sandry Dickson)

19:00 Ze Země na Měsíc a zpátky s Jakubem Kohákem ● Hosté: ○ Jakub Rozehnal – ředitel Planetária hl. m. Prahy ○ prof. Petr Kulhánek – popularizátor astrofyziky ○ Jan Spratek – člen Evropské kanceláře pro vzdělávání o vesmíru ○ další významní hosté ● Hudebně doprovází: Pražský filmový orchestr

22:17 Start obří rakety Saturn 5 ● Vypuštění Apolla 11 na objevitelskou pouť vesmírem a následné přistání na Měsíci… A to přímo před našimi zraky. videomapping na Žižkovské věži

22:50 Noční silent kino ● Film: In the Shadow of the Moon (100 min)

Zdroj: wikipedia.org, nasa.gov, tisková zpráva (SLASH Public Relations), foto: NASA, video: NASA/Goddard Space Flight Center