Tichá tvorba hvězd

Nádherný portrét galaxie Centaurus A byl pořízen nejnovější observatoří, kterou nyní ESO provozuje, jménem SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars). Je umístěna na observatoři Paranal v Chile a sestává ze čtyř jednometrových dalekohledů, který se každý jmenuje po jednom galileovském měsíci.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Dalekohledy SPECULOOS jsou sousedy dvou výkonných dalekohledů ESO, VLT (Very Large Telescope) a VISTA. Úkolem SPECULOOSu je pozorovat asi desetinásobek červených trpaslíků, než jich v současnosti pozoruje dalekohled TRAPPIST (na observatoři ESO La Silla). Statisticky vychází, že by měl najít alespoň dvanáct exoplanetárních systémů podobné velikosti jako známý TRAPPIST-1.

Centaurus A (NGC 5128) je jedním z nejjasnějších objektů na jižním nebi, leží v souhvězdí Kentaura. Galaxie byla objevena roku 1826 skotským astronomem Jamesem Dunlopem na bývalé observatoři Parramata. Se vzdáleností 11 milionů světelných let je to nejbližší aktivní galaktické jádro.

Astronomové předpokládají, že to původně byla eliptická galaxie, která se srazila s poměrně malou spirální galaxií, čímž vznikl podivný tvar, který dnes vidíme. NGC 5128 má zajímavou sbírku hvězd. Na obrázku vidíme načervenalé oblasti tvorby hvězd (vlevo dole) a mladé modré hvězdokupy (vpravo nahoře); a detailně je vidět i prachový pás.

V centru galaxie jsou zbytky prachu pomalu pohlcovány supermasivní černou dírou, která má hmotnost přibližně 100 milionů Sluncí. Akrece hmoty vede k vyzařování radiových vln z centra galaxie (galaxie Cen A má krásné výtrysky pozorované v radiové oblasti).

Zdroj: ESO, foto: ESO/SPECULOOS Team/E. Jehin