Co nabídne srpnová obloha

Perseidy, meteorický roj, bez kterého si snad léto ani nedokážeme představit. V období od 17. července do 24. srpna můžeme každou noc pozorovat světelné stopy prachových částic, které souvisí s kometou 109P/Swift‑Tuttle. Některé “padající hvězdy” zasvítí více, některé méně, ale každopádně jich bude přibývat, neboť se pomalu, ale jistě, blíží maximum roje.

TIP:   Astronomové detekovali velké množství kyslíku v atmosféře dávné hvězdy

To letošní maximum nastane 13. srpna dopoledne. Předpokládá se, že v době kolem maxima bychom mohli pozorovat na velmi jasné obloze kolem 100 meteorů za hodinu. Značnou část noci nás ale bude obtěžovat svou přítomností Měsíc blížící se úplňku, proto bude ideální pozorovat Perseidy (v období od 10. srpna do 13. srpna) spíše nad ránem (kolem 3:00 SELČ), kdy Měsíc už neruší.

Co planet naší Sluneční soustavy se týká, tak vězte, že Merkur lze pozorovat v první polovině měsíce ráno, a to velmi nízko nad severovýchodním obzorem. Jupiter září na srpnové obloze především v první polovině noci, Saturn uvidíme téměř celou noc (kromě rána), Uran lze spatřit také téměř celou noc (pro změnu kromě večera) a Neptun setrvá na obloze po celou noc. Planety Mars a Venuši na obloze nehledejte, jsou prakticky nepozorovatelné.

Přesuňme se nyní na okamžik téměř na okraj Sluneční soustavy. Klub astronomů Liberecka totiž na svém webu Astronomické události (viz tento článek) nabádá, abychom si nenechali ujít příležitost podívat se v srpnu na trpasličí planetu Pluto a třeba i zavzpomínali na dobu, kdy se řadila mezi “plnohodnotné” planety. Jasnost trpasličí planety Pluto totiž klesá a nadále klesat bude, přičemž na současnou jasnost se dostane opět až v roce 2211, tak nepromarněte šanci. Pluto lze pozorovat v první polovině noci v souhvězdí Střelce.

Komety v období kolem novu 30. srpna

V tomto období se konečně objeví jasnější kometa 260P/McNaught, která by měla dosáhnout jasnosti okolo 12 mag a nalezneme ji v souhvězdí Berana. Vývoj dráhy komety je poměrně zajímavý, neboť její vzdálenost v perihelu v minulém století dlouho oscilovala okolo hodnoty 1,6 AU, ale přiblížení k Jupiteru v roce 1981 způsobilo její výraznější přiblížení ke Slunci, a to na vzdálenost menší než 1,5 AU. Mírné zvýšení aktivity pravděpodobně přispělo k jejímu objevu v roce 2005.

Hned další návrat v roce 2012 byl velmi příznivý a kometa byla pozorována vizuálně s jasností okolo 12 mag. Gravitační rušení Jupiteru způsobí při letošním návratu ještě další přiblížení ke Slunci. Kombinace vzdálenosti 1,417 AU a příznivé geometrie návratu slibuje výjimečnou šanci kometu pozorovat.

Další vývoj dráhy už tak příznivý nebude, podobně vhodné geometrie průletu se již nedočkáme a v roce 2063 dojde vlivem dalšího přiblížení k Jupiteru k výraznému vzdálení perihelu od Slunce na hodnotu okolo 1,8 AU a aktivita komety tak pravděpodobně na dlouhou dobu opět ustane.

Další jasnější kometou v dosahu větších dalekohledů by mohla být C/2018 N2 (ASASSN), která bude mít jasnost okolo 12,5 mag a najdeme ji v souhvězdí Trojúhelníku. Podle prvních pozorování to vypadá, že původní dráha komety před vstupem do Sluneční soustavy byla jemně hyperbolická. Odchylka od paraboly je ale malá.

Chyba dráhy je vysoká a s největší pravděpodobností se tak nejedná o “mezihvězdnou” kometu, ale o dynamicky novou kometu z Oortova oblaku poprvé přilétající do blízkosti Slunce. K němu se však nepřiblíží více než na 3 AU a výrazné jasnosti tedy při tomto návratu nedosáhne.

V současnosti je mezi pozorovateli asi nejvíce populární kometa C/2018 W2 (Africano). Objekt se nyní nachází v souhvězdí Žirafy a po obloze se pohybuje jen velmi pomalu. Aktuální jasnost komety je přibližně 12 mag. Na začátku září, kdy by kometa měla vstoupit do souhvězdí Persea, patrně zjasní k 10 mag. V průběhu září kometa razantně zrychlí svůj pohyb a z Persea se přes Andromedu a Pegase dostane až do Ryb.

Zmíněné maximální jasnosti kolem 8 mag dosáhne buď v Pegasovi, nebo v Rybách. V říjnu se už bude pohyb komety zpomalovat a objekt začne postupně slábnout. Kometa se během desátého měsíce letošního roku přesune z Ryb přes Vodnáře do Jižní ryby, kde při jasnosti kolem 10 mag zmizí na přelomu října a listopadu z naší oblohy.

Kometu pak ze severní polokoule už nikdy neuvidíme, využijte tedy následujících tří měsíců k jejímu spatření, protože je téměř jisté, že jasnější kometu ve zbytku tohoto roku už neuvidíte! Mapku a další podrobnosti naleznete zde.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, udalosti.astronomy.cz, kommet.cz, theskylive.com, heavens-above.com

One thought on “Co nabídne srpnová obloha”

Comments are closed.