Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein publikoval v roce 1915, předpověděla jev gravitační čočky. A to je to, co těmto vzdáleným galaxiím dává při pohledu prostřednictvím rentgenových a optických dat z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble, tak rozmarný vzhled.

TIP:   Astronomové detekovali velké množství kyslíku v atmosféře dávné hvězdy

Dvě velké galaxie ze skupiny nazývané skupina galaxií kočky Šklíby jsou velké eliptické galaxie sugestivně zarámované oblouky. Tyto oblouky jsou optickými obrazy vzdálených galaxií pozadí zobrazených gravitační čočkou celkově rozložené gravitační hmotnosti skupiny v popředí. Gravitační hmotnosti pochopitelně dominuje temná hmota.

Dvě velké eliptické “oči” představují dva nejjasnější členy jejich vlastních skupin galaxií, které se slučují. Relativní rychlost slučování, či srážky, je 1350 kilometrů za sekundu a přitom se zahřívá plyn na teploty miliónů stupňů a vytváří rentgenové záření, které je vidět v purpurové barvě.

Skupina kočky Šklíby se na nás kření ze souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Nachází se vzdálenosti vzdálenosti asi 4,6 miliardy světelných let.

Zdroj: astro.cz, apod.nasa.gov, foto: X-ray – NASA / CXC / J. Irwin et al.; Optical – NASA/STScI