Co nabídne zářijová obloha

Prázdniny jsou fuč, léto se také nezadržitelně blíží ke svému konci, avšak veškeré to vesmírné hemžení nekončí, noci se znatelně prodlužují a obloha nám má stále co nabídnout. Takže nakonec není tak zle, jak to úvodu tohoto odstavce vypadalo.

TIP:   Jak vznikl náš Měsíc? Astronomové nabízí novou teorii

První, co vám na obloze ze začátku noci asi padne do oka bude zřejmě Letní trojúhelník, což je asterismus tvořený hvězdami Deneb (v souhvězdí Labutě), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu). Letní se mu říká proto, že je nejlépe pozorovatelný v létě na severní polokouli. Pohledem na Letní trojúhelník se tak můžeme symbolicky rozloučit s létem, které končí 23. září.

Na obloze ale také uvidíme celou řadu dalších souhvězdí (viz mapka nahoře), hvězd a planet. Za jasných nocí, v oblastech bez světelného znečištění, se nám naskytne fascinující pohled na pás Mléčné dráhy. Možná budeme mít na začátku září i trochu štěstí a spatříme „padající hvězdu“ z meteorického roje alfa Aurigid.

Roj alfa Aurigid mívá kromě stálé aktivity (která je nyní až kolem 10 meteorů za hodinu) ostré spršky, které nastaly například v letech 1935, 1986 a 1994 (až 100 meteorů za hodinu). Dle předpovědi nastala další sprška, bohatá na jasné meteory, v roce 2007 (ZHR 130). Letos pravděpodobně uvidíme v době maxima 6 až 10 meteorů za hodinu. Za mateřskou kometu roje je pokládána kometa C/1911 N1 (Kiess) s oběžnou dobou asi 2000 let.

Ze všech planet Sluneční soustavy můžeme tento měsíc prakticky pozorovat jen čtyři: Jupiter večer na jihozápadě, Saturn v první polovině noci, Uran kromě večera po celou noc a Neptun po celou noc.

Komety v období okolo novu 28. září

Kometa 260P/McNaught /PDF/ by měla být mírně jasnější než 12 mag. Z Berana projde okrajem souhvězdí Trojúhelníku a odtud se dostane do Persea. Zhruba stejnou jasnost bude mít i C/2018 N2 (ASASSN) /PDF/, která se bude pohybovat z Trojúhelníku do Andromedy. C/2018 W2 (Africano) už atakuje hranici 10 mag. Opouští souhvězdí Žirafy a vstupuje do Persea.

Novinkou na obloze by měla být kometa příštího roku C/2017 T2 (PANSTARRS) /PDF/. Ta bude rychle zjasňovat a na konci období prolomí hranici 12 mag. Bude se pohybovat velmi pomalu souhvězdím Býka. Tato kometa je typickou dynamicky novou kometou přilétající poprvé z Oortova oblaku ke Slunci, jedná se o větší, velice aktivní těleso, které se bohužel ke Slunci nepřiblíží více než na 1,6 AU.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, udalosti.astronomy.cz, heavens-above.org