Pryč se světelným znečištěním!

Mléčná dráha na obrázku vychází za Residenciou na observatoři Paranal, jejíž dalekohledy jsou vidět na vrcholku hory v dálce. Residencia je soukromý hotel ESO pro zaměstnance na Paranalu, vzdálené domácké útočiště pro astronomy, inženýry, techniky a návštěvy.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Budova, známá jako “astronomická oáza”, obsahuje restauraci, hudební místnost, knihovnu, bazén a dokonce i saunu, což všechno pomáhá astronomům relaxovat mezi jednotlivými směnami. Residencia se dokonce objevila i ve filmu, v bondovce “Quantum of Solace” (2008).

Fotografii pořídil fotovyslanec ESO Petr Horálek a je to hezká ukázka, jak umělé světlo dokáže znečistit prostředí – jas světel z Residencie se zdá oproti hvězdám téměř oslepující. Umělé světlo se odráží na částicích v atmosféře a může úplně překrýt noční oblohu.

Zachování tmavé oblohy okolo Paranalu je pro ESO velmi důležité – díky temnotě okolo observatoře mohou astronomové získat vynikající data. Zachování tmavé oblohy je kritické pro jednoznačnost a citlivost vědeckých pozorování. Nehvězdných světel je na obrázku poměrně málo, což je v přímém kontrastu s osvětlenými ulicemi a městy, na které jste asi zvyklí.

Zdroj: ESO, foto: ESO / Petr Horálek