Petr Horálek: Setkání s Mléčnou dráhou

Dnešní obrázek týdne ukazuje srdce Mléčné dráhy, které září nad náhorní planinou Chajnantor. Tato planina v Chile, v poušti Atacama, je jednou z nejvýše umístěných a nejsušších míst na Zemi. Díky této kombinaci má ideální podmínky pro pozorování milimetrového a submilimetrového záření z vesmíru, které je obvykle silně pohlcováno zemskou atmosférou. Proto není žádné velké překvapení, že radioteleskop ALMA, moderní přístroj pro studium záření z chladných míst vesmíru, stojí právě tady.

TIP:   Astronomové detekovali velké množství kyslíku v atmosféře dávné hvězdy

Nad pásem jemného světla z milionů vzdálených hvězd protkaným prachovými filamenty svítí výrazný trojúhelník tvořený planetami Marsem a Saturnem a hvězdou Antares. Rozmazaný nazelenalý objekt, téměř přesvícený světlem Mléčné dráhy, je kometa 252P/LINEAR. Tato kometa proletěla kolem Země v dubnu 2016, ale byla příliš slabá pro pozorování očima, její krása vynikla jenom na dlouhých expozicích.

Ovšem i tak, jak dokazuje pozorovatel v centru obrázku, je náhorní planina vynikající místo pro pozorování vesmíru i neozbrojenýma očima. Můžeme zde zažít pohled na jižní oblohu v ohromující čistotě, stejné jako v dobách před tím, než umělé osvětlení zaplavilo oblohu a setřelo výhled na hvězdy.

Zdroj: ESO, foto: ESO / Petr Horálek