Byla jednou jedna modrá kometa…

Kometa C/2016 R2 (PANSTARRS) pochází ze vzdálených končin Sluneční soustavy. Jak její jméno napovídá, byla objevena dalekohledy Pan-STARRS umístěnými na Havaji v roce 2016. Nový obrázek byl pořízen projektem SPECULOOS, což znamená Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars, který sídlí na observatoři ESO Paranal.

TIP:   Golfový míček

Komety jsou koule prachu, ledu, plynu a kamení. Když se dostanou do blízkosti Slunce, led se ohřeje, promění na plyn a uniká pryč (outgassing). Tím vzniká kóma (mlžný opar kolem jádra komety) a výrazný ohon.

Pozorování ze SPECULOOSu ukazují, že ohon komety C/2016 R2 (PANSTARRS) se dramaticky měnil během jediné noci (viz video níže ukazující vývoj kometárního ohonu). Snímky byly pořízeny 18. ledna 2018 během testování dalekohledu Callisto, který je jedním z dalekohledů SPECULOOS. V té době byla kometa vzdálena 2,85 astronomické jednotky od Slunce (astronomická jednotka je vzdálenost Země od Slunce) a přibližovala se ke Slunci.

Video: ESO/M. Kornmesser

To nejzajímavější na kometě jsou vzácné chemické látky, které astronomové detekovali v kómě: oxid uhelnatý a ionty dusíku. Díky těmto látkám a jejich emisním čarám má kometa výraznou modrou barvu – natolik, že dostala přezdívku “modrá kometa”.

Ke Slunci se přibližuje jen zřídka: doba oběhu je 20 000 let, poslední průchod byl v květnu 2018. Během expoziční doby snímku dalekohled sledoval kometu: obraz hvězd je rozmazaný, ale kometa a její kóma jsou pěkně zaostřené, což svědčí o vynikajících sledovacích schopnostech přístroje SPECULOOS.

Zdroj: ESO, foto: ESO/SPECULOOS Team/E. Jehin, video: ESO/ M. Kormmesser