Paranal v měsíčním světle

Ve vzdáleném koutě chilské pouště Atacama, v nadmořské výšce přes 2600 m, leží observatoř Paranal. Pokud by se spočítala celková sběrná plocha dalekohledů, byla by to největší observatoř jižní polokoule, a je domovem několika moderních dalekohledů ESO.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Na hlavním vrcholku, který je právě pod magicky žlutým Měsícem, stojí dalekohled Very Large Telescope (VLT) a dále 2,6m dalekohled VLT Survey Telescope (VST). Čtyři hlavní dalekohledy VLT jsou vidět na vrcholku kopce, poblíž menších pomocných (vlevo) a VST (vpravo na hlavním vrcholku).

Jak ESO rozšiřuje řady dalekohledů jižní polokoule, je potřeba více místa. Druhý vrcholek, asi 1500 m od VLT a VST (na obrázku vpravo) byl vybrán pro dalekohled Visible Infrared Survey Telescope for Astronomy (VISTA).

VISTA začala pozorovat na konci roku 2009 a pořídila některé opravdu úžasné snímky vesmíru v blízké infračervené oblasti. Zdaleka největší dalekohled v této vlnové délce, VISTA pořizuje obrázky vesmírných objektů, které jsou jiným dalekohledům nedostupné.

Zdroj: ESO, foto: ESO/G. Hüdepohl