Co nabídne listopadová obloha


Mapa zobrazuje oblohu 15. listopadu 2019 ve 22:00 SEČ. Foto: heavens-above.com

V pondělí 11. listopadu 2019 se odehraje nad územím České republiky poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Těšit se můžeme také na “padající hvězdy” meteorického roje Leonid (přibližně 15/hod.), jakož i zajímavé konjunkce a seskupení nebeských těles.

TIP:   V pondělí 11. 11. 2019 můžeme sledovat přechod Merkuru přes sluneční disk

Merkur bude dobře pozorovatelný zejména ve druhé polovině měsíce, a to ráno nad jihovýchodním obzorem. Venuši můžeme sledovat na obloze rovněž ve druhé polovině měsíce, ovšem večer nízko nad jihozápadním obzorem. Mars je pozorovatelný ráno nad jihovýchodním obzorem. Jupiter najdeme v souhvězdí Hadonoše a Saturn v souhvězdí Střelce, obě tělesa uvidíme večer nízko nad jihozápadním obzorem. Uran můžeme pozorovat v souhvězdí Berana po celou noc (kromě jitra) a Neptun najdeme v první polovině noci v souhvězdí Vodnáře.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, čeká nás v pondělí 11. listopadu 2019 od 13:35 do 16:22 SEČ velkolepá podívaná, a to přechod Merkuru před Sluncem. Tomuto tématu se velice podrobně věnujeme v článku V pondělí 11. 11. 2019 můžeme sledovat přechod Merkuru přes sluneční disk. Dovolím si vás tedy, drazí čtenáři, na tento článek odkázat. Najdete v něm skutečně veškeré informace.

Na závěr si ještě dovolím jednu malou, ale důležitou poznámku: V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SE NEDÍVEJTE DO SLUNCE BEZ PATŘIČNÉ OCHRANY ZRAKU! Důvod je jednoduchý, můžete trvale oslepnout, a to není žádná legrace. Další události na obloze najdete v tabulce níže.

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, astro.cz, hvezdarnacb.cz, heavens-above.com