Na vrcholku hory


Foto: ESO / B. Tafreshi (twanight.org)

Astronomická zařízení ESO v Chile jsou úly – nebo snad oázy? – aktivity v jinak pusté a suché krajině pouště Atacama. Nepřívětivé a těžko dosažitelné místo se může zdát být zvláštní volbou pro stavbu, ale Atacama je pro astronomy jedním z nejlepších pozorovacích míst. Nemá skoro žádnou oblačnost, velmi málo světelného znečištění a s méně než dvěma centimetry deště za rok je to nejsušší nepolární oblast na Zemi.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Chile je domovem dalekohledů ESO od šedesátých let dvacátého století s observatořemi La Silla, Paranal a Chajnantor. Na obrázku je dalekohled VISTA na observatoři Paranal. VISTA stojí na vrcholku vedle Cerro Paranal, domovu hlavního dalekohledu ESO/VLT. VISTA je největším přehlídkovým dalekohledem na světě v blízké infračervené oblasti (což je oblast elektromagnetického spektra hned vedle optické, na kterou jsou citlivé lidské oči).

Krásy vesmíru – včetně pásu Mléčné dráhy, který prochází obrázkem – jsou naprosto dostačující, aby udržely dalekohled VISTA a jeho kamarády v plném pracovním nasazení. 😉

Zdroj: ESO