Co nabídne prosincová obloha

Mapka zobrazuje oblohu 15. 12. 19 (22:00 SEČ). Foto: heavens-above.com

Merkur najdeme v první polovině posledního měsíce roku ráno nad JV obzorem, Venuše září večer nad JZ obzorem a Mars určitě nepřehlédneme ráno nad JV obzorem. Saturn lze spatřit v první polovině měsíce večer nízko nad JZ obzorem v souhvězdí Střelce, Uran dlí po většinu noci (kromě rána) v souhvězdí Berana a Neptun najde zkušené oko astronomovo večer na JZ v souhvězdí Vodnáře.

TIP:   PODPOŘTE PROJEKT NÁŠ VESMÍR

Další astronomické události najdete v tabulce níže. Zastavme se však na chvíli u meteorických rojů, které tento měsíc očekáváme. Začněme rojem Geminidy. Jedná se o jeden z hlavních rojů roku. Jako mateřské těleso roje byla identifikována planetka (3200) Phaethon, která je pravděpodobně vyhaslou kometou.

Dráha roje se velmi rychle vyvíjí, první zpráva o roji pochází z roku 1862, během 19. století byly frekvence roje do 30 meteorů za hodinu, teprve ve 40. a 50. letech minulého století dosáhly kolem 60 meteorů za hodinu a současné hodnoty až po roce 1990.

Dle některých studií prostorové struktury roje by měly v těchto letech Geminidy začít slábnout a do konce století skoro zmizet, ovšem vizuální pozorování naznačují spíše stále se zvyšující ZHR. Zajímavostí tohoto roje je ta skutečnost, že pro tzv. slabé meteory nastává maximum již o den dříve.

Letos očekáváme maximální zenitovou frekvenci až 120 meteorů za hodinu, ale je tu jeden velký problém – Měsíc. Ten bude velmi silně rušit svým svitem, neboť v době maxima bude pouze dva dny po úplňku, a to sledování “padajících hvězd” výrazně ztíží, neřku-li přímo znemožní.

Další meteorický roj, který známe pod názvem Ursidy je spíše nevýrazný. Aktivita roje začíná většinou 17. prosince a trvá přibližně týden do 25. nebo 26. prosince. Radiant nalezneme v souhvězdí Malého medvěda poblíž hvězdy Beta Ursae Minoris (Kochab).

Roj souvisí s kometou 8P/Tuttle, jeho spršky nastávají poněkud nezvykle v letech, kdy je kometa v aféliu (1945, 1986 a 2000); frekvence mohou v tomto případě převýšit 100 meteorů za hodinu. Méně výrazná zvýšení frekvence však byla pozorována i v letech, kdy je kometa poblíž přísluní a vzácně i v jiných místech její dráhy, taková zvýšení byla pozorována v letech 1988 a 1994, kdy frekvence roje dosáhly asi 30 meteorů za hodinu. Letos očekáváme v době maxima kolem 10 meteorů za hodinu.

>> Tabulka v PDF <<

Komety v období okolo novu 26. prosince

V dosahu malých binokulárů by se měla s jasností okolo 9 mag ocitnout C/2017 T2 (PANSTARRS). Stále bude v ideální poloze na obloze téměř v nadhlavníku. Nalezneme ji v Perseovi v blízkosti hranice se Žirafou, do níž se přesune na konci roku.

Objektem pro skutečné fajnšmekry, jak trefně píše na svém webu Klub astronomů Liberecka, je interstelární kometa 2I/Borisov, která dosáhne maxima jasu kolem 15 mag, ale rychle klesá na jižní oblohu.

A na závěr…

Zdroj: Hvězdářská ročenka 2019, cs.wikipedia.org, udalosti.astronomy.cz, hvezdarnacb.cz, heavens-above.com