Hvězdy Mléčné dráhy


Foto: Petr Horálek / ESO

Majestátní Mléčná dráha se tyčí nad observatoří ESO La Silla a její jasný pás je protkán filamenty mezihvězdného prachu a ozdoben červenými oblastmi tvorby hvězd. Kromě ní jsou na snímku vidět dva dalekohledy observatoře, 1m Schmidtův dalekohled (vlevo) a 2.2m dalekohled MPG/ESO (vpravo).

TIP:   PODPOŘTE PROJEKT NÁŠ VESMÍR

Všechny hvězdy na obrázku patří do galaxie Mléčná dráha, ale někdy se tímto názvem označuje pouze onen jasný pruh. Tento pruh je výsledkem polohy Slunce v Galaxii: Sluneční soustava leží v jednom ze spirálních ramen Galaxie v asi dvou třetinách vzdálenosti mezi středem a okrajem.

Samotná galaxie vypadá trochu jako palačinka s jasnou výdutí v centru (tato výduť – bulge – je plná hvězd, nikoli dutá). Jasný pás na obloze, který vidíme na obrázku, je ve skutečnosti náš pohled na tenký disk. Proto o tolik víc září než zbytek oblohy, a proto vypadá majestátněji, když se díváme směrem k hustě osídlenému galaktickému centru.

Vpravo od středu obrázku, nad 2.2m dalekohledem MPG/ESO, je jeden z našich nejbližších kosmických sousedů, trpasličí galaxie Velké Magellanovo mračno. Růžová a zelená záře nad horizontem je známá jako záření atmosféry (airglow) a je způsobena excitovaným atomy v horních vrstvách zemské atmosféry.

Zdroj: ESO