Oblačno, s občasným prachem


Foto: ESO

Tento obrázek emisní mlhoviny RCW 36 se spoustu oblaků byl pořízen přístrojem FORS (Focal Reducer and low dispersion Spectrograph) na dalekohledu ESO/VLT. Ukazuje jednu z nejbližších oblastí tvorby hvězd, která je od Země vzdálena “pouhých” 2300 světelných let. RCW 36 (také Gum 20) leží v souhvězdí Plachet (Vela) a je částí většího komplexu – molekulárního hřbetu v souhvězdí Plachet.

TIP:   PODPOŘTE PROJEKT NÁŠ VESMÍR

Některé oblasti v mracích RCW 36 jsou tak husté, že blokují světlo a vytvářejí černé filamenty. Ačkoli jsou tmavé, jsou to jediná místa ve vesmíru, kde vznikají nové hvězdy; shluky molekulárního vodíku a mezihvězdného prachu kolabují a vytvářejí hvězdy obklopené malými rodinami planet, jako je tomu ve Sluneční soustavě.

FORS pracuje na dalekohledu ESO/VLT, jedné z nejvyspělejších astronomických observatoří světa. Tento obrázek vznikl v rámci programu ESO Cosmic Gems, který vytváří obrázky vědecky zajímavých a esteticky přitažlivých objektů pomocí dalekohledů ESO. Využívá čas, který se běžně nedá použít pro vědecká pozorování. Všechna data, která se takto pořídí, jsou astronomům k dispozici ve vědeckém archivu ESO.

Zdroj: ESO