Makropulos: Tak se jmenuje první česky pojmenovaná planeta mimo Sluneční soustavu


Makropulos a její mateřská hvězda Absolutno. Ilustrace: Akademie věd ČR

Poprvé v historii mohli Češi vymyslet oficiální název pro exoplanetu neboli planetu, která se nachází mimo náš solární systém. Planeta se bude jmenovat Makropulos, hvězda XO-5 v souhvězdí Rysa, kterou Makropulos obíhá, dostala ve veřejném hlasování název Absolutno. Výsledky dnes ve 12.00 vyhlásila Mezinárodní astronomická unie, která celosvětovou soutěž k výročí 100 let svého založení v červnu tohoto roku vyhlásila.

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Planetu, která ode dneška nese jméno divadelní hry Karla Čapka o touze člověka po nesmrtelnosti, objevili vědci v roce 2008, je o málo větší než Jupiter a tvoří ji horké plyny. Svou hvězdu, Absolutno, obíhá mnohonásobně rychleji než Země Slunce – jeden rok zde trvá zhruba čtyři pozemské dny.

Návrhy pro „českou“ exoplanetu mohli lidé posílat prostřednictvím formuláře na www.pojmenujexoplanetu.cz od června tohoto roku. Do poloviny října přišlo zhruba 1700 návrhů, z nich odborná porota vybrala 9 finalistů (Hvěza: Absolutno, Zářící, Vyšehrad, Krkonoše, Řáholec, Čtyřlístek, Lípa, Vltavín, Naděje. Planeta: Makropulos, Ikarie, Šemík, Sněžka, Rumcajs, Fifinka, Sněženka, Granát, Štěstí).

O vítězích se rozhodovalo opět hlasováním, kterého se zúčastnilo téměř 4500 zájemců. Výsledné názvy exoplanet, které Mezinárodní astronomická unie (IAU) rozdělila všem státům světa, včetně těch, které nejsou jejími členy, vyhlásila IAU dnes přímým přenosem z Pařížské observatoře a zveřejnila na webu www.nameexoworlds.iau.org.

Hvězda Absolutno (pod katalogovým číslem XO-5) v souhvězdí Rysa

Cimrman neprošel, mezi favority byl Čtyřlístek

Soutěže Pojmenuj exoplanetu se zúčastnilo více než 780000 lidí na celém světě. Své národní kampaně organizovalo přes 110 zemí, vybíralo se z celkem 360000 návrhů. Například v Irsku zvítězila jména mytologických psů Bran a Tuiren z irské legendy. V Malajsii se lidem nejvíce líbila jména drahých kamenů Baiduri a Intan (česky diamant). V Jordánsku hlasování vyhrála jména starověkých měst a chráněných území Wadirum a Petra.

V České republice, která do IAU vstoupila v roce 1922, koordinuje projekt Akademie věd. Jeho součástí byla řada přednášek a také literární a výtvarná soutěž, která potrvá až do konce roku 2019. (Více informací o soutěži zde.)

Pojmenování exoplanet se řídilo jednotnými pravidly: návrhy se nesměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům planetek neboli asteroidů.

„Proto jsme hned na začátku hlasování museli vyřadit návrhy s Járou Cimrmanem, kterých došlo suverénně nejvíce. Podle Cimrmana se totiž jmenuje asteroid,“ uvádí Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedala české komisi pro výběr jména exoplanety.

Zdroj: Tisková zpráva Akademie věd České republiky