Vánoční stromeček


Foto: ESO

Na každém náměstí i náměstíčku prakticky všech měst a obcí září v těchto dnech vánoční stromeček. Jeden nepochybně krásnější než druhý. Ovšem ten největší a nejzářivější nenajdeme nikde na Zemi, nýbrž ve vesmíru, a to 2 180 světelných let daleko od naší rodné hroudy.

TIP:   Složení podpovrchového oceánu na Enceladu naznačuje obyvatelné prostředí

Mám na mysli krásnou hvězdokupu Vánoční stromeček (NGC 2264), kterou 18. ledna 1784 objevil britský astronom William Herschel. Hvězdokupu obklopuje soustava difúzních mlhovin, jejíž součástí je Kuželová mlhovina, kterou Herschel objevil 26. prosince 1785.

Na obloze se nachází v severní části souhvězdí Jednorožce u hranice se souhvězdím Blíženců, 6,5° jižně od hvězdy Alhena (γ Gem) s magnitudou 1,9 a přímo součástí hvězdokupy je pouhým okem viditelná hvězda S Monocerotis (15 Mon) s magnitudou 4,7. 1° jihozápadně se nachází mlhovina NGC 2261.

Prvním rysem, který pozorovatele zaujme při prohlížení této části oblohy triedrem, je samotná hvězdokupa tvořená přibližně dvaceti modrými hvězdami, kterým vévodí S Monocerotis.

Rozsah magnitud těchto hvězd je od 5 do 9 a tyto hvězdy tvoří trojúhelník, jehož ostrý vrchol míří na jih, takže při pozorování na jižní polokouli, kde tento vrchol míří nahoru, vypadá jako vánoční stromeček.

Při pozorování větším dalekohledem je možné při použití mlhovinového filtru spatřit na tomto vrcholu mlhovinu, na jejímž okraji je temná mlhovina ve tvaru kužele, jejíž vrchol je namířen proti vrcholu Vánočního stromečku.

Díky tomuto vzhledu se nazývá Kuželová mlhovina. Severozápadně od hvězdokupy se rozprostírá další rozlehlá a slabší mlhovina, která je dobře viditelná na fotografiích s dlouhou expozicí.

Na uvedeném snímku je zachycena oblast vesmíru dlouhá asi 30 světelných let. Vidíme zde oblast oblohy, která zahrnuje jiskrné modré ozdoby Vánočního stromečku i mlhovinu Kužel. Snímek byl vytvořen z dat pořízených přes čtyři různé filtry (B, V, R a H-alfa) s Wide Field Imager (WFI) na observatoři La Silla, 2400m vysoko v poušti Atacama v Chile v podhůří And.

Zdroj: cs.wikipedia.org, ESO