Klimatická změna aneb Zamyšlení nad komentáři na Facebooku


Ilustrační foto: Pixabay

Na sociálních sítích projektu NÁŠ VESMÍR se v poslední době poměrně často setkáváme s příspěvky, které se dotýkají zásadního problému dneška, a tím je klimatická změna. Články, týkající se alarmujícího nárůstu podílu CO2 v atmosféře, o snahách snížit emise CO2, o uhlíkové neutralitě a o vlivu člověka na klimatickou změnu obecně, vyvolaly zejména na Facebooku obrovské vášně. Některé příspěvky diskutujících mě doslova zvedaly ze židle, dovolte mi tedy prosím takové malé zamyšlení.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Předně je třeba říci, že nejsem klimatolog a ani si na klimatologa nehodlám hrát, nebudu vás zde tedy obtěžovat hromadou grafů a čísel. Chci se jen zamyslet nad tím, co se na Facebooku odehrálo, odehrává a proč. Možná se mi povede přimět k přemýšlení i někoho z vás.

Budu vycházet z předpokladu, že všichni vidíme, že klimatická změna probíhá a že koncentrace skleníkových plynů, zejména pak CO2 neustále stoupá. Na tom se snad všichni shodneme. Neshodneme se zcela jistě v tom, zda za současným vývojem stojí člověk sám, příroda nebo kombinace obou faktorů. Právě diskuze na toto téma vyvolává největší vášně a diskutující si skutečně neberou servítky.

Chci jednoznačně prohlásit, že naprosto odmítám a nesouhlasím s příspěvky diskutujících, které dehonestují vědce, jakož i další pracovníky akademických a výzkumných institucí. Zcela jednoznačně nesouhlasím s názory jako: „Ať jdou dělat něco pořádného“, „Seberte jim tituly“, „Za tohle je platí?“ atd. Doba vlády mrzké lůzy, která ráda omezovala akademické svobody a odebírala tituly svým oponentům totiž dávno skončila, prosím uvědomte si to. Stejně tak nemohu souhlasit s tím, když jsou ekologičtí aktivisté označováni za ekoteroristy, komunisty, fašisty atd. Tímto způsobem se diskuze vést skutečně nedá.

Toto téma rozděluje společnost, nejenom tu internetovou, ale i reálnou, nejen českou, ale i z celosvětového hlediska. Přitom, když se nad tím zamyslíme, jsou takové ostré spory naprosto zbytečné a kontraproduktivní, nic neřeší. Přijde mi to stejně hloupé, jako kdyby hasiči stáli před hořícím stavením a hádali se mezi sebou, kdo za ten požár může. Najednou zjistí, když dům vyhořel do základu, že se místo hádaní měli raději pustit do hašení a případné viníky hledat až po uhašení požáru. Jenže už je pozdě.

Totéž se děje nejen v diskuzích na Facebooku, ale i mezi politiky. Máme tady problém, který se týká nejen nás, ale i našich dětí. Problém neřešíme, jen se hádáme, o tom, kdo nebo co za to může. Jednoho dne se ale může stát, že už nebude o čem diskutovat, není totiž daleko doba, že nám ten pomyslný barák vyhoří do základu.

V soukromých zprávách se mě často ptáte, jaký je můj názor a na čí straně stojím. Na to není jednoduchá odpověď, ale každopádně se snažím vyhýbat extrémním okrajům názorového spektra. Osobně vycházím z ověřených vědeckých faktů. Věřím, že vědecká obec dělá maximum, ale také vím, že klimatická změna je velký ekonomicko-hospodářský problém, problém, který otřásá globální politickou scénou a je to problém, jehož případná řešení nás budou stát obrovské množství finančních prostředků. Nic ale nezmůžeme bez silné vůle celé civilizace. Snaha o zmírnění dopadů klimatické změny se totiž (tím či oním způsobem) dotkne každého z nás.

Stále opakovaným „argumentem“ v diskuzích na Facebooku bývá: „Klimatické změny probíhají na Zemi pořád, probíhaly i tehdy, když tu člověk ještě nebyl“. To je nepochybně pravda. Ale povšimli jste si, v jakých časových intervalech a v jakých teplotních intervalech ony změny v obdobích „bez člověka“ probíhaly? A zamysleli jste se nad vývojem v posledních 100, 50 a deseti letech? To jsou naprosto nesrovnatelná čísla. Můj názor je tedy takový, že klimatické změny na Zemi samozřejmě probíhají i bez vlivu člověka, ale člověk zásadním způsobem ovlivňuje klima nyní, v době průmyslového rozvoje, a to je (hádejte se, jak chcete) nepopiratelný fakt.

Zejména poslední dekáda byla obdobím extrému v téměř všech sledovaných oblastech. Nejsilnější bouře, největší sucha, nejhorší povodně, nejsilnější mrazy, největší vedra, nejrychlejší tání ledovců apod. Neustále slýcháme o překonaných teplotních rekordech. Modely předpovědi počasí se nám doslova hroutí před očima, meteorologové zoufají, že je čím dál obtížnější předpovídat počasí, neboť se dramaticky mění dynamika atmosféry, tedy proudění a pohyby v atmosféře.

A to vše se děje v období solárního minima, tedy v období, kdy by naopak měla globální teplota mírně klesat, kdy má být atmosféra klidnější a bouře mírnější. Přiznám se, že se děsím toho, jaké počasí nás čeká v horizontu několika následujících let. Slunce totiž vstoupilo do svého 25. cyklu a sluneční aktivita, (která má prokazatelný vliv na počasí na Zemi), se začne zvyšovat. Částečně mě ale uklidňuje předpověď NASA, že 25. sluneční cyklus má být nejslabší za posledních 200 let. Tolik tedy můj pohled.

Závěrem prosím, už se v komentářích vzájemně neurážejte a diskutujte slušně. Neurážejte vědeckou obec, nepředkládejte veřejnosti nicneříkající grafy z pochybných zdrojů, neohýbejte fakta, nevymýšlejte si. Pojďme se naopak zamyslet nad tím, co můžeme pro planetu udělat my sami, co můžeme udělat pro naše děti, aby jejich život na planetě Zemi byl co možná nejpříjemnější.