Dramatický zrod nové hvězdy


Foto: ESO / M. McCaughrean

Na tomto snímku, který byl pořízen kamerou ESO ISAAC (Infrared Spectrometer And Array Camera) již před pěti lety, vidíme dva téměř symetrické výtrysky z Herbig-Harova objektu HH 212. Zdrojem těchto výtrysků je teprve nedávno narozená hvězda v souhvězdí Orion.

TIP:   Hvězdná miminka pojídají vesmírné hamburgery

Herbig-Harovy objekty jsou malé mlhovinám podobné objekty, které vznikly v důsledku krátké, jen několik tisíc let trvající etapy života mladé hvězdy. Tvoří se, když hvězda z oblastí pólů vyvrhuje plyn s hmotností několika Zemí při rychlosti několika stovek kilometrů za sekundu rovnoběžně s rotační osou.

Tento konkrétní objekt HH 212 leží v hustém molekulárním mračnu souhvězdí Orion, a to nedaleko známé mlhoviny Koňská hlava, kde probíhá intenzivní tvorba hvězd. V oblastech, jako je tato, oblaka plynu a prachu kolabují pod vlastní gravitací, zrychlují svou rotaci a stávají se stále teplejšími, až uvnitř oblaku vznikne mladá hvězda. Zbylý materiál, pohybující se kolem nově vzniklé protohvězdy, vytvoří akreční disk, ze kterého – za správných podmínek – časem vzniknou planety, asteroidy (planetky) a komety.

Je běžné, ačkoli ještě úplně nevíme jak, že protohvězda a její protoplanetární disk, který tu vidíme z boku, vytvářejí výtrysky. 1300 sv. let vzdálená hvězda ve středu HH 212 je opravdu velmi mladá, snad pouhých pár tisíc let. Její výtrysky jsou pozoruhodně symetrické, s několika zhuštěninami rozmístěnými v relativně stálých intervalech.

Tato stálost naznačuje, že výtrysky pulsují poměrně pravidelně a v krátkých intervalech – možná dokonce tak krátkých, jako je 30 let! Dále od centra se rozsáhlé rázové vlny, vzniklé srážkami hmoty vyvržené rychlostí několika stovek kilometrů za sekundu s prachem a plynem, šíří do mezihvězdného prostředí.

Zdroj: ESO, Wikipedia, foto: ESO / M. McCaughrean