Babak A. Tafreshi: Přehlídka oblohy nad Paranalem


Foto: ESO/ B. Tafreshi (twanight.org)

Na tomto poutavém snímku fotovyslance ESO Babaka Tafreshiho se čtyři hlavní dalekohledy VLT (Very Large Telescope) koupou v něžném narůžovělém svitu.

TIP:   Hvězda Betelgeuse nejen zeslábla, změnil se i její tvar

Mléčná dráha jakoby vychází přímo z jednoho hlavních dalekohledů, přičemž je na obou stranách bedlivě strážena jasnými hvězdami. Jednou z nich je Sirius (na obrázku nahoře) v souhvězdí Velkého psa (Canis Major), který je nejjasnější hvězdou oblohy a také dvojhvězdou.

Sirius A je hvězda hlavní posloupnosti, tedy ve fázi stabilní “dospělosti”, kdy v ní probíhají jaderné reakce, zatímco Sirius B je bílý trpaslík, husté jádro hvězdy, které jaderné palivo už dávno došlo.

Vlevo od Mléčné dráhy je malá skupina jasných hvězd. Je to Orionův pás, krásný astrerismus skládající se ze tří hvězd v jedné linii. Rudý obr jménem Betelgeuze leží vpravo od pásu, nalevo je vidět narůžovělá záře mlhoviny v Orionu. Všechny tyto objekty tvoří část souhvězdí Orion, které se jmenuje po věhlasném lovci z antických řeckých bájí.

Ještě níž, přímo nad malou otevřenou kopulí pomocného dalekohledu VLT, leží souhvězdí Býka (Taurus) a v něm nahuštěná skupinka hvězd. To jsou Plejády, někde zvané Sedm sester, otevřená hvězdokupa se spoustou horkých hvězd typu B, která patří k nejbližším hvězdokupám.

Zdroj: ESO

Napsat komentář:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..