Astrofotografové jsou často hříčkami rozmarů počasí. Tento snímek Zdeňka Bardona není výjimkou


Foto: ESO / Zdeněk Bardon

Tato zajímavá fotografie ukazuje (v popředí) observatoř ESO La Silla a planety Venuši a Jupiter nízko nad obzorem, s Mléčnou dráhou táhnoucí se nad nimi. Fotografovi Zdeňku Bardonovi trvalo tři dny, než tenhle záběr pořídil. Fotograf čekal na dokonale jasnou oblohu bez mráčků a nízkou vlhkost, aby se Venuše, Jupiter a Mléčná dráha skvěly v celé kráse.

TIP:   Evžen Brunner: Mořský koník

La Silla je výjimečné místo pro astronomii, protože má poměrně malé světelné znečištění, díky kterému jsou hvězdy nádherně jasné – ačkoli i na tomto snímku je na horizontu vidět světlo z lidských sídel. Na observatoři je většinou také výjimečně nízká vlhkost vzduchu díky vysoké nadmořské výšce (2400 m n.m.).

Vysoká vlhkost je ale problém, a to jak pro profesionální astronomy, tak i pro astrofotografy, neboť na zrcadlech a čočkách kondenzuje pára a některé části elektromagnetického spektra jsou vodními parami ve vlhké atmosféře absorbovány.

Observatoř La Silla obvykle nemá problémy s atmosferickými jevy jako jsou oblaka a déšť, ale v tomto případě musel Zdeněk Bardon čekat dvě noci navíc, než se mu povedl záběr. Ale čekání stálo za to. Nejenže ukazuje krásný pohled na poušť Atacama, ale také dokumentuje kvalitní pozorovací podmínky 3.6m dalekohledu a dalekohledu NTT, které provozuje ESO.

Pozn.: Mléčná dráha je stuha hvězd (a prachu) nad horizontem. Venuše je nejjasnější nebeský objekt vlevo, Jupiter je o něco slabší a trochu doprava.

Zdroj: ESO


Napsat komentář:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..