Orion hlídá nad Paranalem


Foto: ESO / Y. Beletsky

Mléčná dráha, podobna mýtickému světlopádu, propojuje noční oblohu s dalekohledem ESO VST (VLT Survey Telescope) na vrcholku hory Paranal. Observatoř Paranal v nadmořské výšce 2635 m má úžasný pohled na čistou oblohu nad chilskou pouští Atacama.

TIP:   Extrémně tenká galaxie

VST je největší dalekohled na světě, který je určen pro přehlídky oblohy ve viditelné oblasti spektra, a přispívá do mnoha typů výzkumu, od objevování vzdálených těles Sluneční soustavy přes hledání exoplanet tranzitní metodou až po studium struktury a vývoje naší Galaxie.

Nad VST je několik obzvláště nápadných hvězd, které nejsou v pásu Mléčné dráhy. Jasná načervenalá hvězda je Betelgeuze, rudý veleobr vzdálený asi 640 světelných let, který (astronomicky) brzy vybuchne jako supernova. Betelgeuze a Bellatrix, slabší bílá hvězda vlevo od Betelgeuze, tvoří ramena lovce Oriona.

Souhvězdí Orion je jedno z nejrozpoznatelnějších souhvězdí na obloze. Tři hvězdy v přímé čáře nad rameny Oriona tvoří Orionův pás, blízký narůžovělý obláček světla je mlhovina v Orionu. Ačkoli pro oko vypadá slabounce, v binokuláru či dalekohledu je to nádherná mlhovina, ve které probíhá intenzivní tvorba hvězd. A malá poznámka pro obyvatele severní polokoule: na jižní polokouli je Orion vzhůru nohama.

Zdroj: ESO


Napsat komentář:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..