Extrémně tenká galaxie


Foto: ESA, HST, NASA

To, co se na titulním snímku jeví jako světlá čára na obloze, je ve skutečnosti disk galaxie NGC 4452, která je vidět téměř dokonale z boku. Snímek Hubblova kosmického dalekohledu je pěknou vizuální připomínkou toho, jak tenké disky galaxií mohou být.

TIP:   ALMA pozorovala protoplanetární disk kolem dvojhvězdy

NGC 4452 je galaxie z “nedaleké” Kupy galaxií v Panně a je tak tenká, že je opravdu obtížné určit, jaký typ disku galaxie to je. Nedostatek viditelných prachových pásů ukazuje na to, že jde o nízkoprachovou lentikulární galaxii, přestože je stále možné, že by pohled shora ukázal spirální strukturu.

Tato neobvyklá hvězdná úsečka měří od jednoho konce k druhému asi 35 000 světelných let. U středu NGC 4452 je vidět nepatrná výduť hvězd, zatímco ve velké dálce jsou vidět stovky galaxií pozadí.

Galaxie, které vypadají tak tenké jsou vzácné především proto, že Země musí ležet v extrapolované rovině jejich tenkých galaktických disků. Galaxie, které jsou skutečně tenké jsou poměrně běžné, například naše vlastní Galaxie Mléčná dráha se považuje za tenkou.

Zdroj: astro.cz


Napsat komentář:

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..